logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Karolina Łączka, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie
mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie
ORCID: 0000-0003-4582-6781

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Wszystkie elementy obiektów budowlanych, zarówno na etapie budowy, jak i wykończenia, powinny zostać zabezpieczone pod kątem oddziaływania oraz przenikania wody i wilgoci, zarówno opadowej, zgromadzonej w gruncie, na powierzchni tarasów lub balkonów, jak również wody pojawiającej się na późniejszym etapie eksploatacji budynku, np. na podłodze w tzw. pomieszczeniach mokrych. Istnieją również obiekty, jak np. baseny i inne zbiorniki, które są poddawane ciągłemu działaniu wody. Jednym ze sposobów wykonania takiego zabezpieczenia może być zastosowanie materiałów nanoszonych w postaci płynnej, które po wyschnięciu i związaniu tworzą na powierzchni podłoża ciągłą powłokę hydroizolacyjną nieprzepuszczającą wody. Na rynku materiałów hydroizolacyjnych dostępna jest bogata gama produktów, określanych mianem izolacji wodochronnych. 

Literatura
[1] PN-EN 14891:2017-03 Wyroby nieprzepuszczające wody stosowane w postaci ciekłej pod płytki ceramiczne mocowane klejami – Wymagania, metody badań, ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych, klasyfikacja i znakowanie.
[2] PN-EN 1323 Kleje do płytek – Płyty betonowe do badań.
[3] PN-EN 14411:2016-09 Płytki ceramiczne – Definicja, klasyfikacja, właściwości, ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych i znakowanie.
[4] PN-EN 12004 + A1:2012 Kleje do płytek – Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie.

Materiały Budowlane 3/2024, strona 64-66 (spis treści >>)