logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Elżbieta Kląskała
dr inż. Barbara Ksit Politechnika Poznańska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

Autor do korespondencji e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2016.02.12

Dachy zielone to wielowarstwowa biologiczna przegroda budowlana. Każda z warstw pełni określone funkcje, dlatego też niewłaściwie zaprojektowany dach zielony skutkuje zawsze koniecznością wykonywania napraw i ponoszeniem ogromnych kosztów. Podział dachów zielonych Ze względu na zastosowaną roślinność [2] dachy zielone dzielą się na:
● ekstensywne, które nie wymagają dużej pielęgnacji, nieprzeznaczone do celów rekreacyjnych, pełniące tylko funkcję przyrodniczą;
● półintensywne stanowiące wariant pośredni pomiędzy dachemekstensywnym a intensywnym, cięższe od ekstensywnych i wymagające więcej pielęgnacji niż ekstensywne; czasem są udostępniane do celów rekreacyjnych;
● intensywne, zwane ogrodami na dachu, którewymagają dużej pielęgnacji i odpowiedniej konstrukcji (masa 1500 kg/m2); dodatkowe elementy, które można umieścić na takimdachu, to baseny, oczka wodne, fontanny, ławeczki itp. Zewzględu na sposóbwykonania podział dachów zielonych jest następujący:
■ systemowe, wg technologii jednego producenta; są to dachy droższe w realizacji, ale zapewniają większe bezpieczeństwo użytkowników w przypadku wystąpienia wad i objęte gwarancją na zastosowany system;
■ niesystemowe, projektowane indywidualnie, a poszczególne warstwy są kompletowane i wykonywane z materiałów różnych dostawców i wg różnych technologii. Takie dachy są tańsze, ale jest większa możliwość awarii. Problemem jest odpowiedni dobór technologii, aby poszczególnewarstwy były kompatybilne i nie ulegały niszczeniu np. przez reakcję chemiczną między nimi.

Literatura

[1] Konia Andrzej, Magdalena Mioduszkowska, Patrycja Plinka, Jerema A. Rabiński, Daliel Skrzyński, Ewa Walter, Marta Weber-Siwirska, Kraków 2013, Zasady projektowania i wykonywania zielonych dachów i żyjących ścian Poradnik dla gmin Stowarzyszenie gmin Polska Sieć ‘Energies Cites”.
[2] Szajda-Birnfeld Ewelina,Anna Pływaczyk,Daniel Skorżyński, 2013, Zielone dachy zrównoważona gospodarka wodna na terenie zurbanizowanym.
[3] http://www.optigruen.pl/index.html O firmie Optigrün 09.04.2015.
[4] http://www. optigruen. pl/SystemSolutions/Garden-Roof-S1. html z dnia 09.04.2015 Dachy zielone „Ogród na dachu” – Rozwiązanie 1 (1 – 5°).
[5] Analiza zastosowania dachów zielonych – Praca inżynierska, Politechnika Poznańska, Poznań 2015, promotor: dr inż. Barbara Ksit.

Otrzymano: 07.01.2016 r.

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 02/2016, str 39-40 (spis treści >>)