logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii Lądowej; Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr inż. arch. Marcin Furtak, Politechnika Krakowska,Wydział Inżynierii Lądowej; Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.03.09

Polityka europejska dotycząca działań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej koncentruje się na sektorze budownictwa, odpowiadającego za ok. 40%całkowitego zużycia energii. Zrównoważone, energooszczędne budownictwo, to w najbliższych latach wymaganie i konieczność. Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego we współpracy z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego wprowadzają certyfikat, który potwierdzi wymagane parametry budynku energooszczędnego oraz jego wpływ na zdrowie użytkowników. Dokument jest pierwszym opracowanym w Polsce certyfikatem budynków energooszczędnych, spełniającym założenia budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię, których wdrożenie nakładają na Polskę dyrektywy Unii Europejskiej.

W artykule przedstawiono aktualne normy dotyczące podstawowych surowców stosowanych przy wytwarzaniu autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) oraz zharmonizowane normy na wyroby (elementy murowe i prefabrykowane elementy zbrojone).

Unia Europejska ze względu na wyczerpywanie energetycznych paliw kopalnych oraz globalne ocieplenie, które ma bezpośredni związek ze wzrostem emisji dwutlenku węgla, podjęła działania mające na celu zahamowanie tego zjawiska. Kraje członkowskie opracowały i przyjęły pakiet 3 x 20.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 3/2015, s. 32 - 34 (spis treści >>)