logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Łukasz Drobiec

Dawne budowle z grubymi murami z cegły pełnej na zaprawie wapiennej wznoszono bez dylatacji. Związane było to z faktem, że zaprawy wapienne cechują się większą podatnością, a okres wznoszenia obiektów był kiedyś znacznie dłuższy niż obecnie i odkształcenia reologiczne nowo wznoszonego muru mogły się wytłumić. W obiektach nie stosowano ponadto sztywnych elementów żelbetowych krepujących ściany, a także żelbetowych stropów, schodów, rdzeni, rygli itd. Współczesne mury wznosi się natomiast bardzo szybko, często na sztywnych zaprawach, a przy tym ściany mają znacznie większą smukłość i często osłabiane są różnego rodzaju bruzdami i wnękami. Czynniki te powodują, że współczesne konstrukcje murowe są znacznie bardziej podatne na wpływ różnych odkształceń i dlatego wymagają dylatowania.

***

Masonry movement joints

While masonry materials and systems appear static, they undergo volume changes and movement. Both thermal and moisture changes and structural forces (e. g. building settlement and creep) lead to movement. In the paper the masonry movement joints and the standards recommendations about these joints are described.

Zamów dostęp do artykułu >>