logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Principles of judgment of applicability of building materials used in interior walls with respect to acoustics

dr hab. inż. Barbara Szudrowicz

Ocena przydatności pod względem akustycznym wyrobów budowlanych do wykonywania konkretnych przegród w budynku musi uwzględniać:

  • izolacyjność akustyczną przegrody wykonanej z tego wyrobu wynikającą z transmisji dźwięku wyłącznie przez tę przegrodę (tj. izolacyjność, jaką charakteryzuje się ta przegroda zastosowana w warunkach laboratoryjnych);
  • przewidywaną izolacyjność akustyczną, jaką charakteryzować się będzie ta przegroda w budynku w konkretnych warunkach wykonania i zastosowania oraz ocenę tej izolacyjności w stosunku do izolacyjności wymaganej, zależnej od przeznaczenia pomieszczeń rozdzielonych daną przegrodą w budynku.

Ocena przydatności pod względem akustycznym wyrobów budowlanych do wykonywania konkretnych przegród w budynku jest więc procesem dwuetapowym, w którym zaangażowane muszą być przynajmniej dwie strony:

  • etap I – producent wyrobu, który powinien zadeklarować laboratoryjne wartości izolacyjności akustycznej przegrody wykonanej z tego wyrobu;
  • etap II – inna jednostka (może to być projektant konkretnego obiektu lub specjalistyczna jednostka badawcza działająca w imieniu projektanta lub producenta), która określi i oceni przewidywaną izolacyjność danej przegrody po zastosowaniu w budynku, przy czym ocena ta może być jednostkowa odnosząca się do pojedynczego konkretnego zastosowania lub też uogólniona uwzględniająca różne, lecz ściśle określone warunki zastosowania danego rozwiązania w budynku. (...)

(...)

Więcej w miesięczniku "Materiały budowlane" 8/2012 >>