logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Płoński

W artykule przedstawię najbardziej charakterystyczne i powszechne błędy projektowania, wykonania, montażu, uszczelnienia oraz doboru materiałów składowych oszkleń m.in. w świetlikach dachowych, ścianach osłonowych, przeszklonych fasadach na podstawie wielu ekspertyz i opinii technicznych. Materiał jest bardzo różnorodny i tak obszerny, że jego prezentacja zapewne nie skończy się na jednym artykule.

Świetliki dachowe

Sprawa dotyczy przeciekających świetlików wbudowanych na ostatniej kondygnacji reprezentacyjnego apartamentowca. Jest o tyle poważna, że świetlików jest aż 12 sztuk i przeciekają wszystkie. Pierwszą przyczyną jest niewłaściwy projekt, w którym nie uwzględniono wymaganych, minimalnych spadków przeszkleń dachu oraz możliwości spływania wody z powierzchni szyb. Woda stoi więc w kwaterach przeszkleń, pozostawia brudne ślady (fotografia 1) i wcieka w konstrukcję.

Projekt zakładał spadek połaci dachowych 2%, a w przypadku rozwiązań z zastosowaniem listew dociskowych szyby wymagany jest spadek co najmniej 20°, tj. ok. 30%. Wykonana konstrukcja jest więc niewłaściwa z uwagi na zbyt mały spadek, a ponadto zastosowano w niej nieodpowiednie listwy maskujące. Mają one wysokość 15 mm i proste krawędzie, co uniemożliwia spływ wody. Błędem było pozostawienie w stykach listew wolnych miejsc, tzw. przepływek do odprowadzania wody z powierzchni szyb. Nie zdaje to egzaminu. Woda nie odpływa, gdyż dach ma za małe spadki, a ponadto niektóre przepływki są niedrożne (zatkane nawianym brudem, mułem, piaskiem). Otwarte końce listew nie są uszczelnione masą uszczelniającą i woda wcieka jeszcze pod listwy maskujące. Przepływy wody blokują też „garby” naklejonej taśmy uszczelniającej wystające nad powierzchnię szyb. Wskutek przecieków w pomieszczeniach przeszklonych świetlikami występują zawilgocenia ścian nośnych, przecieki przez dachy i przez połączenia elementów konstrukcyjnych. Stwierdzono też pękanie klejonych szyb wewnętrznych przeszkleń dachowych. Przyczyną pękania szyb jest ich usztywnienie podczas uszczelniania styków z ramami (w ramach prac uszczelniających szyby uszczelniono na „sztywno” masą uszczelniającą). Nieprawidłowości dotyczą też zewnętrznych obróbek blacharskich na stykach świetlików ze ścianami bocznymi. Obróbki przylegają do ścian, a powinny być wpuszczone w ściany i uszczelnione.

Wykonanie świetlików jest niezgodne z dokumentacją techniczną. Należy je przeprojektować, aby dachy miały właściwe systemowe spadki, co wiąże się z ich całkowitą wymianą.(...)

 

Więcej w miesięczniku "Materiały budowlane" 8/2012 >>