logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Ewelina Kowałko

20 czerwca br. w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Księcia Janusza 45/47 w Warszawie odbył się pokaz montażu warstwowego okna dla przedstawicieli mediów branżowych i uczniów tej szkoły, zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Mistrzowie Montażu pod patronatem Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Program wspierają firmy: Drutex SA, Selena SA, Roto, G-U Polska, VBH Polska oraz ISO – Chemie. Jego celem jest promowanie zasad poprawnego montażu warstwowego okien, opracowanie odpowiednich podręczników oraz filmów instruktażowych i weryfikowanie umiejętności montażystów stolarki, gdyż dotychczas nie udało się określić jednolitego standardu poprawnego montażu okien dla wszystkich producentów stolarki i systemodawców oraz jednolitego systemu kształcenia kadr w zakresie montażu okien i drzwi.

 Montaż warstwowy okna w praktyce poprzedziła prezentacja Roberta Klosa – Koordynatora Programu Mistrzowie Montażu, Eksperta Zrzeszenia Montażystów Stolarki, który wskazał zalety takiego montażu i korzyści z jego stosowania. Podkreślił, że obecnie poprawnie montowane jest zaledwie co dwudzieste okno. Tymczasem to właśnie prawidłowy montaż, obok właściwości okien, decyduje o ich bezawaryjnym, wieloletnim funkcjonowaniu. Obecnie coraz więcej inwestorów wymaga takiego sposobu montowania okna, gdyż ma on wiele zalet, wśród których najistotniejsza jest szczelność.

Montaż warstwowy, potocznie zwany „ciepłym”, to montaż kompletny. Przestrzeń między oknem a ścianą jest wypełniona materiałem termoizolacyjnym (zazwyczaj pianką poliuretanową) i skutecznie zabezpieczona przed wodą opadową od zewnątrz budynku i przed wnikaniem pary wodnej od wewnątrz. Mamy więc trzy warstwy: środkową – pełniącą rolę ocieplenia i dwie ochronne – zabezpieczające przed zawilgoceniem. Poprawnie zamontowane okno w technologii montażu warstwowego, zgodnie z zasadą szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz, uniemożliwia wniknięcie wilgoci w warstwę ocieplenia wokół okna i wykroplenie się jej przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ograniczając się do wykonania samej środkowej warstwy z piany montażowej oszczędzamy na kosztach materiałów, ale jednocześnie narażamy się na ryzyko stopniowej degradacji tej warstwy. (...)

Więcej w miesięczniku "Materiały budowlane" 8/2012 >>