logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Publikujemy kolejne artykuły – „Regulacje Prawa budowlanego dotyczące utrzymania obiektów budowlanych” oraz „Ocena stanu technicznego budynków z przełomu XIX i XX w. w regionie łódzkim” zaprezentowane podczas Ogólnopolskiej Konferencji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego pt. „Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych”, która odbyła się w styczniu br.

mgr Anna Macińska

Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), obok budowy i wykonania robót budowlanych, reguluje również sprawy związane z użytkowanymi obiektami budowlanymi, w tym utrzymaniem tych obiektów, a także określa sposoby postępowania w przypadku pojawienia się zagrożeń. Podstawowe regulacje dotyczące utrzymania obiektów budowlanych oraz tryb postępowania z obiektami znajdującymi się w nieodpowiednim stanie technicznym zamieszczone zostały w rozdziale 6 Utrzymanie obiektów budowlanych. Określa on nie tylko obowiązki właścicieli bądź zarządców obiektów budowlanych, na których spoczywa obowiązek właściwego utrzymania i użytkowania obiektu budowlanego, ale także obowiązki i uprawnienia przysługujące organom nadzoru budowlanego w przypadku, gdy obiekt znajduje się w nieodpowiednim stanie technicznym lub stwarza zagrożenie dla życia bądź zdrowia mieszkańców. Przedmiotem artykułu są kompetencje organów nadzoru budowlanego określone w art. 66 – 69 Prawa budowlanego, które zostały podzielone przez ustawodawcę na dwie grupy, a więc inne uprawnienia przysługują organom nadzoru budowlanego w przypadku zaniedbań ze strony właściciela bądź zarządcy obiektu budowlanego w odniesieniu do nieodpowiedniego stanu technicznego, inne zaś w przypadku, gdy stan obiektu budowlanego uniemożliwia doprowadzenie go do prawidłowego stanu technicznego.

Postępowanie z obiektami znajdującymi się w nieodpowiednim stanie technicznym

Zgodnie z art. 66 ustawy – Prawo budowlane w przypadku stwierdzenia, że użytkowany obiekt budowlany znajduje się w nieodpowiednim stanie technicznym bądź jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, środowisku lub bezpieczeństwu mienia albo powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia, właściwy organ nakazuje w drodze decyzji usunięcie nieprawidłowości. Należy podkreślić, że istotą działań podejmowanych na podstawie przedmiotowego przepisu jest nieodpowiedni stan techniczny obiektu budowlanego, ale przepisy prawa nie określają, co należy rozumieć przez to określenie. Pomocne wydaje się odwołanie do orzecznictwa, które nieodpowiedni stan techniczny odnosi do sytuacji, w której ustalony stan techniczny obiektu narusza wymagania wynikające z obowiązujących przepisów (wyrok Wojewódzkiego SąduAdministracyjnego w Poznaniu z 29 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Po 427/07). Obiekt budowlany powinien więc być sprawny technicznie jako całość, mieć sprawne elementy instalacji, a także urządzenia odpowiadające wymaganiom prawa, w tym przepisom techniczno-budowlanym (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 22 listopada 2007 r., sygn. II SA/Łd 762/07).

 

Więcej w miesięczniku "Materiały budowlane" 8/2012 >>