logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Czy wniosek o pozwolenie na budowę można przesłać drogą elektroniczną?

Obowiązujące przepisy prawa przewidują papierową wersję wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę (rozbiórkę) obiektu budowlanego oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wzór wniosku o pozwolenie na budowę został określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę. Rozporządzenie to, wskazując właściwe wzory dokumentów, ustala ich wymaganą zawartość oraz układ graficzny.

Natomiast zgodnie z treścią § 9 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 14 września 2011 r. w sprawie sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych, doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz.U. nr 206, poz. 1216), pisma skierowane na adres poczty elektronicznej podmiotu publicznego traktuje się jak przesyłki złożone w trybie niewymagającym potwierdzenia wniesienia podania, w szczególności takiego, o którym mowa w art. 63 § 4 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. Jednocześnie zgodnie z § 9 ust. 2 tego rozporządzenia w przypadku, gdy w przepisach prawa został określony wzór pisma lub wzór nieelektroniczny, przesyłki skierowane na adres poczty elektronicznej uważa się za wniesione nieskutecznie. Oznacza to, że wniesienie pisma na adres poczty elektronicznej podmiotu publicznego, w przypadku, gdy w przepisach prawa został określony wzór nieelektroniczny tego pisma, należy uznać za nieskuteczne. W świetle aktualnych przepisów wniesienie drogą elektroniczną wniosku o pozwolenie na budowę wraz z dokumentami wymaganymi przez przepisy prawa budowlanego (m.in. projektem budowlanym i oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane) nie ma podstaw prawnych.

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga pozwolenia na budowę?

Budowa indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m 3 na dobę, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę. Inwestycje tego rodzaju podlegają zgłoszeniu właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy). Przez indywidualną przydomową oczyszczalnię ścieków należy rozumieć całą instalację, tzn. niezbędne urządzenia odpowiednio ze sobą połączone wraz z podłączeniem do budynku, które nie jest przyłączem kanalizacyjnym. Aby można było wybudować indywidualną przydomową oczyszczalnię ścieków na zgłoszenie, muszą być spełnione trzy przesłanki. (...)

 

Więcej w miesięczniku "Materiały budowlane" 8/2012 >>