logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

T. Wiatr

 

Zgodnie z normą PN-90/M-47850 Deskowania dla budownictwa monolitycznego. Deskowania uniwersalne. Terminologia, podział i główne elementy składowe (norma wycofana bez zastąpienia) wśród przestawnych urządzeń formujących wyróżnia się deskowania wielkowymiarowe wymagające użycia żurawia i deskowania drobnowymiarowe przeznaczone do montażu ręcznego. W praktyce popularne stają się również systemy łączące zalety korzystnego rozmiaru i ciężaru, a więc tzw. Deskowania średniowymiarowe, które pozwalają na ręczny montaż. Artykuł dotyczy urządzeń formujących o konstrukcji stalowej zwanych ramowymi, choć z punktu widzenia mechaniki konstrukcji stanowią one ruszt płaski.

Na podstawie analizy dostępnych w Polsce deskowań średniowymiarowych należy stwierdzić, że do montażu ręcznego do wysokości 3,0 m nadają się wszystkie. Do wysokości 2,7 – 2,75 m niektóre z nich nie ograniczają nawet tempa betonowania i pozwalają na przeniesienie parcia hydrostatycznego (ok. 70 kN/m2), umożliwiając pracę bez żurawia montażowego przy założeniu betonowania z użyciem pompy oraz swobodniejsze zagęszczenie.

Zamów dostęp do artykułu >>