logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów, przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, został przyjęty przez Radę Ministrów. Ustawa wzmacnia prawa osób zamieszkującym na gruntach publicznych, m.in. właściciele lokali nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste.

Ustawa ma mieć charakter kompleksowy i być antidotm na problemy z przekształcaniem udziałów w prawie użytkowania wieczystego. Obejmuje wszystkich użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, zarówno jednorodzinnymi, jak i wielolokalowymi, wraz z towarzyszącymi im obiektami umożliwiającymi prawidłowe korzystanie z nieruchomości na cele mieszkaniowe.

"Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 r. wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. To ok. 2,5 mln domów i mieszkań. Jesteśmy na to przygotowani, zabezpieczyliśmy również środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie" – powiedział wiceminister Artur Soboń. 

Ustawa wpłynie na stabilizację sytuacji osób zamieszkujących w budynkach wielolokalowych, którzy napotykają na trudności przy przekształceniu praw do gruntów, przyznanego obowiązującą ustawą z 29 lipca 2005 r. (np. sprzeciwy wobec przekształcenia składane przez mieszkańców danego budynku). Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu wyeliminuje też dodatkowe koszty związane z postępowaniem sądowym.

Znikną również problemy powstające przy aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe. Zmniejszy się liczba spraw rozpatrywanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze, do których użytkownicy wieczyści mogą obecnie składać odwołania. 

Ustawa zakłada odpłatność na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów dochody porównywalne do wynikających z dotychczasowego systemu opłat za przekształcenie praw użytkowania wieczystego. Przewiduje też waloryzację opłat po przekształceniu. W przyszłości trudniejsze będzie powstawanie współużytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. "Opóźnione" przekształcenie nastąpi z dniem oddania budynku do użytkowania. Ustawa znacznie ograniczy przypadki ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

28.06.2018 r.