logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Producentów Cementu został Krzysztof Kieres, dyrektor generalny Dyckerhoff Polska. Zastąpił na tym stanowisku Ernesta Jelito, ustępującego prezesa Górażdże Cement.

Nowe władze SPC
31 maja 2019 r. w Krakowie Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) wybrało nowe władze organizacji, na kolejną czteroletnią kadencję. Nowym przewodniczącym SPC został Krzysztof Kieres, dyrektor generalny Dyckerhoff Polska. Zastąpił na tym stanowisku Ernesta Jelito, prezesa Górażdże Cement, który od lipca 2019 r. obejmie funkcję członka zarządu koncernu HeidelbergCement - jednego z największych na świecie producentów materiałów budowlanych.

Stanowisko wiceprzewodniczącego SPC objął natomiast Dariusz Gawlak, prezes Cementowni Warta, zaś członkami zarządu SPC zostali: Włodzimierz Chołuj (Cemex Polska), Xavier Guesnu (Lafarge Cement), Janusz Miłucha (Grupa Ożarów) i Andrzej Reclik (Górażdże Cement). Dodatkowo Walne Zebranie Członków podjęło decyzję o przyjęciu Andrzeja Ptaka w poczet Honorowych Członków Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Krzysztof Kieres ma 64 lata. Ukończył Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego o specjalności ekonomika i organizacja handlu zagranicznego. Doświadczenia zawodowe zdobywał w licznych przedsiębiorstwach budowlanych - odbył m.in. prawie 2-letnią praktykę zawodową w niemieckim koncernie budowlanym Bilfinger und Berger w Mannheim - podało SPC. Od 20 lat związany jest ze spółką Dyckerhoff Polska, należącej do grupy Dyckerhoff/Buzzi Unicem - początkowo jako dyrektor finansowy, a ostatnio jako dyrektor generalny.

Przemysł cementowy w Polsce
Przemysł cementowy w Polsce to 14 zakładów, które należą do dziewięciu producentów: Cementownia Nowa Huta - Kraków, Cementownia Odra, Cementownia Warta, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska, Górażdże Cement, Górka Cement, Grupa Ożarów i Lafarge Cement. Zakłady zlokalizowane są na terenie ośmiu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Polska jest obecnie trzecim w Europie producentem cementu (1 – Niemcy, 2 – Włochy). Według danych GUS, w 2018 r. produkcja cementu wyniosła 18,9 mln ton i była wyższa o prawie 12% w stosunku do roku poprzedniego. T

o wynik nawet lepszy od tego, który zanotowano w rekordowym dotychczas 2011 r., gdy realizowane były inwestycje związane z Euro 2012.  

Źródło i zdjęcie: SPC

05.06.2019 r.