logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Obecnie działający na rynku specjaliści (inżynierowie, architekci) zwykle nie identyfikują się z całym procesem budowlanym i po wykonaniu pracy w swoim „ogródku” zwalniają się z odpowiedzialności za dalszy rozwój projektu. Większość utożsamia się z własną grupą/firmą, a nie celem głównym, jakim jest realizacja obiektu budowlanego i jego utrzymanie. Akronim BIM można tłumaczyć na wiele sposobów: Building Information Model, Building Information Modeling lub Building Information Management. Wszystkie wskazują, jak szerokie jest spektrum tej technologii. W artykule omówiono zarządzanie informacją w procesie inwestycyjnym, czyli Building Information Management.

mgr inż. arch. Edyta Andrejczyk

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uczelnie techniczne co roku wypuszczają rzesze absolwentów z mniejszą lub większą wiedzą specjalistyczną w danej dziedzinie. Nasz system edukacji jest skoncentrowany przede wszystkim na przekazywaniu wiedzy teoretycznej, natomiast nie uczy – współpracy. Zaledwie od dwóch lat na Politechnice Warszawskiej realizowany jest Międzywydziałowy Projekt Interdyscyplinarny BIM, gdzie studenci Wydziałów Architektury, Elektrycznego, Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Inżynierii Lądowej oraz Zarządzania zderzają się z problemami pracy zespołowej. Minie jednak sporo czasu, zanim ci świadomi ludzie wejdą na rynek budowlany. Obecnie działający na rynku specjaliści (inżynierowie, architekci) zwykle nie identyfikują się z całym procesem budowlanym i po wykonaniu pracy w swoim „ogródku” zwalniają się z odpowiedzialności za dalszy rozwój projektu. Większość utożsamia się z własną grupą/firmą, a nie celem głównym, jakim jest realizacja obiektu budowlanego i jego utrzymanie.

Akronim BIM można tłumaczyć na wiele sposobów: Building Information Model, Building Information Modeling lub Building Information Management. Wszystkie wskazują, jak szerokie jest spektrum tej technologii. W artykule omówię zarządzanie informacją w procesie inwestycyjnym, czyli Building Information Management. 

 

Czytaj więcej (pdf) >>

 

Materiały Budowlane 7/2019, str. 58-60 (spis treści >>)