logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Krzysztof Traczyński, Geotest Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W ostatnich latach dość popularne jest wykorzystanie ścian szczelinowych obudowy wykopu, które zagłębiane zostają w gruntach spoistych o małej przepuszczalności. Ściana szczelinowa (lub szczelna) zabezpiecza wykop od bocznego napływu wody, natomiast szczelność dna zapewnia warstwa nieprzepuszczalnych glin lub iłów. Podczas realizacji wykopu wystarczy jedynie odpompować wodę z przestrzeni zamkniętej ścianami szczelinowymi. Opisane rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania, gdy warstwa nieprzepuszczalna zalega niewiele głębiej niż planowane dno wykopu fundamentowego. Znane są jednak przypadki, gdy w celu odcięcia dopływu wody gruntowej do wykopu wykonywano ściany szczelinowe o długości 50 m. Takie rozwiązanie zastosowano np. na budowie Warsaw Spire, budynku przy placu Unii Lubelskiej, stacji metra C18 Trocka, czy ostatnio na budowie Art. Norblin przy ul. Prostej w Warszawie.

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 56-57 (spis treści >>)