logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W ostatnich sześciu latach realizacja inwestycji publicznych wspieranych przez Unię Europejską była obarczona błędami, przy których tzw. błędy szkolne są tylko namiastką błędów. Poniesione przez to straty są ogromne i dobrze byłoby uniknąć ich w etapie inwestowania 2014 – 2020, kiedy będziemy mieli do czynienia z kolejną falą pomocy UE.

Prace nad standaryzacją i implementacją technologii BIM trwają od kilku lat w wielu krajach. W Europie praktycznie wszystkie kraje starej Unii przygotowują odpowiednie plany. W Wielkiej Brytanii począwszy od 2016 r. wszystkie projekty obiektów realizowanych z funduszy publicznych będą musiały być obowiązkowo wykonywane w technologii BIM. Rząd brytyjski spodziewa się, że dzięki temu oszczędności wyniosą 15 – 20% kosztów inwestycji w pierwszych latach po wdrożeniu. Plan wprowadzenia nowych metod projektowania i prowadzenia inwestycji przyjęto w Wielkiej Brytanii w maju 2011 r. i jest konsekwentnie realizowany. W następnych latach rząd brytyjski spodziewa się dalszego wzrostu oszczędności wynikających z wprowadzenia BIM. Powstał dokument określający spodziewane efekty w perspektywie do 2025 r., przewidujący oszczędności na poziomie 33%.

W Finlandii wg badań przeprowadzonych w 2007 r., 33% firm stosuje technologię BIM, a aż 93% architektów i 60% biur konstrukcyjnych potwierdza, że w części projektowanych bądź realizowanych projektów wykorzystywana jest ta technologia. Od października 2007 r. „Senatti” – instytucja zarządzająca gruntami, budynkami i inwestycjami publicznymi rozpoczęła wdrażanie dyrektyw, zgodnie z którymi w procesie inwestycyjnym wymagane jest stosowanie technologii BIM, a składana dokumentacja projektowa w postaci modelu już od 2009 r. musi mieć format IFC. Jednocześnie zostały stworzone wytyczne do współpracy z innymi branżami dotyczące projektowania.

W Norwegii sytuacja przedstawia się podobnie. Tu prace rozpoczęły się już w 2006 r. Statsbygg, która zarządzamajątkiempublicznymi projektowanymi inwestycjami, również opracowała standardy, zgodnie z którymi przeprowadza się cały proces inwestycyjny. W tym przypadku zdecydowano się jednak, aby standardami objąć nie tylko projektowanie i realizację inwestycji, ale cały cykl życia budynku, przez eksploatację aż po wyburzenie. W 2007 r. zrealizowano z wykorzystaniemtechnologii BIM 5 projektów, a w 2010 r. już wszystkie projekty publiczne.

W Danii, wg badań z 2008 r., 50% architektów oraz 40% konstruktorów w swojej pracy wykorzystuje technologię BIM. Trzej najwięksi właściciele obiektów publicznych w tym kraju rozpoczęli prace nad wdrażaniemstandardów i technologii BIM.

W Polsce również mamy przykłady aplikacji technologii BIM, np. SKANSKA zrealizowała w Poznaniu nad Maltą inwestycję, stosując tę technologię, a rezultaty były rewelacyjne – osiągnięto zwiększenie marży o 35%, zredukowano odpady o 49% oraz wypadkowość o 53%.

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>

mgr inż. Piotr Miecznikowski, TCiPM.pl