logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Uczestnicy konferencji i studenci, którzy mieli szansę zobaczyć, wysłuchać, a czasami wręcz przetestować rozwiązania pytają, kiedy ta technologia zapuka do drzwi naszych biur projektowych oraz na place budów. Wiele uczelni w Europie prowadzi już kierunki autorskie poświęcone tej dziedzinie wiedzy. Mówi się już nawet o ustaleniu pierwszych certyfikatów dla nowego stanowiska BIM Managera (wymagania mają się pojawić w styczniu 2014 r.).
mgr inż. Piotr Miecznikowski, www.TCiPM.pl

mgr inż. Katarzyna Orlińska-Dejer – www.bimklaster.org.pl
Natknęłam się ostatnio na artykuł Andrzeja Tomany, w którym omawia stan wdrożenia technologii BIM w Polsce, prześwietlając pod tym kątem przepisy, edukację oraz kolejne etapy procesu inwestycyjnego. Nie ukrywam, że lektura tego właśnie tekstu zainspirowała mnie do pochylenia się nad technologią BIM w edukacji. Pierwszym krokiem było rzucenie tego tematu do przedyskutowania w zespole, z którympracuję na co dzień. Dla wyjaśnienia dodam, że w 90%składa się on ze stosunkowo świeżych absolwentów uczelni technicznych z całej Polski. Ich odpowiedzi i opinie najzwyczajniej w świecie mnie załamały. To jak bardzo rozmijają się aspiracje, ambicje i potrzeby studentów z tym co oferują aktualnie programy nauczania, w ujęciu technologicznym, jest nie do zaakceptowania.

mgr inż. Maciej Dejer – Prezes Zarządu M.A.D. Engineers Sp. z o.o., BIM Klaster
Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie powstał 2 kwietnia 2012 r., z inicjatywy przedstawicieli kilku firm z województwa małopolskiego. Są to ludzie silnie związani z budownictwem, IT i technologiami informacyjnymi. Obecnie BIM Klaster funkcjonuje jako oficjalnie zarejestrowane Stowarzyszenie zrzeszające kilka proinnowacyjnych i wysoko wyspecjalizowanych małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych ze środowiska biznesowego i naukowego wspierające przedsiębiorczość oraz innowacyjność gospodarki w Polsce.
Naszym zadaniem – Klastra – jest łączenie potencjału i kompetencji firmoraz innych podmiotów pozwalające na realizację dużych projektów budowlanych w najnowszych technologiach ICT, a także inspirowanie działań zmierzających do pełnego wykorzystania technologii BIM w całym procesie inwestycyjnym, począwszy od koncepcji przez wykonawstwo aż po oddanie obiektów do użytkowania, a nawet przez cały cykl jego życia.

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>