logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, Politechnika Krakowska; Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od pewnego czasu można zauważyć w sektorze budownictwa trend zmierzający do ograniczenia zużycia energii. Przejawia się on zaostrzającymi się przepisami ochrony cieplnej budynków, coraz większą liczbą realizacji budynków niskoenergetycznych, a nawet pasywnych, nowymi technologiami na rynku budowlanym, czy też nową nazwą standardu budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB). Co prawda definicja budynków nZEB pojawiła się już dziesięć lat temu w Dyrektywie o charakterystyce energetycznej nr 2010/31/UE, ale nadal bardzo mało osób wie, co kryje się pod pojęciem nZEB i czym różni się ono od standardu pasywnego.Wartykule porównam standard budynków pasywnych z polskim standardem budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB).

Literatura
[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona).
[2] Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki
i ich usytuowanie.
[3] www.pibp.pl.

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 1/2020, strona 14-16 (spis treści >>)