logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Rafał Perz, Politechnika Warszawska; Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa; Startup REbuild;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Historia rozwoju druku 3D betonem, obecnie często nazywanego skrótem 3DCP (3D Construction Printing lub 3D Concrete Printing, czyli Druk 3D w Budownictwie lub Druk 3D Betonem), sięga 2010 r., kiedy to zaprezentowano proces nazwany Contour Crafting, czyli tworzenie konturów za pomocą maszyny kartezjańskiej z ekstruderem do betonu. Autorem tego pomysłu był dr Behrokh Khoshnevis z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Pomimo prób dalszego rozwoju technologii, wielu patentów i uruchomienia firmy o tej samej nazwie, technologia nie przyjęła się w USA i pozostała raczej ciekawostką, a sam Khoshnevis skupił się na współpracy z NASA i badaniami nad możliwością automatycznego wznoszenia budowli na Księżycu i planetach.

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 1/2020, strona 64-65 (spis treści >>)