logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Cykl artykułów publikowanych na łamach miesięcznika „Materiały Budowlane” przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego ma na celu przybliżyć Państwu tematykę związaną z energooszczędnością, szczególnie w obszarze budownictwa. Pragniemy przedstawiać Państwu zarówno przykłady realizacji budynków energooszczędnych, jak i problemy związane z projektowaniem, realizacją i eksploatacją tego typu obiektów. Chcemy, aby poznali Państwo kierunki rozwoju idei energooszczędnych w Europie i ich wpływ na polskie uregulowania prawne. W tym wydaniu prezentujemy pierwszy z dwóch artykułów dotyczących prac związanych z wdrożeniem Dyrektyw Unijnych oraz zmian w polskich przepisach budowlanych.
dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak – Dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska

mgr inż. Tomasz Żuchowski

W prawodawstwie polskim nie występuje formalna definicja efektywności energetycznej, tzn. żadna ustawa ani rozporządzenie nie wprowadza do słowniczka tego pojęcia. Natomiast dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 kwietnia 2006 r., nr 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych definiuje efektywność energetyczną jako: stosunek uzyskanych wyników, usług, towarów lub energii do wkładu energii; „oszczędność energii” (ilość zaoszczędzonej energii ustalona przez pomiar lub oszacowanie zużycia przed i po wdrożeniu jednego lub kilku środków poprawy efektywności energetycznej przy jednoczesnym zapewnieniu normalizacji warunków zewnętrznych wpływających na zużycie energii), innymi słowy zależność między energią uzyskaną a doprowadzoną.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 8/2014, strona 44-46 (spis treści >>)