logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2014 − Prognozy rozwoju na lata 2014-2019” wynika, że bieżący rok będzie przełomowym okresem dla branży budowlanej. Dynamika sprzedaży produkcji budowlano-montażowej ustabilizuje się i ostatecznie 2014 r. zakończy się jednocyfrowym wzrostem.

Rynek cementu na dużym plusie
Według autorów raportu „Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2014 − Prognozy rozwoju na lata 2014-2019”, o poprawie sytuacji polskiego budownictwa świadczy znaczne ożywienie na rynku cementu. Po I kwartale 2014 roku wielkość produkcji tego podstawowego składnika dla budownictwa zanotowała wzrost o ponad 53% oraz ponad 100% zużycie w stosunku do roku poprzedniego. To wręcz gigantyczny wzrost w porównaniu do lat 2012-2013, kiedy to producenci cementu notowali spore spadki (odpowiednio -16% i -7,5%). Kiepska kondycja tego rynku znajdowało przełożenie w malejącym wolumenie sprzedaży produkcji budowlano-montażowej. Analitycy firmy badawczej PMR szacują, że w dalszej części br. indeksy te będą zdecydowanie bardziej umiarkowane, jednak nadal na mocnym plusie.

Sytuacja w firmach budowlanych
Znacznie lepiej wygląda też sytuacja finansowa w firmach budowlanych zatrudniających powyżej 49 pracowników. Potwierdzają to dane GUS za ubiegły rok. W 2013 r. rentowność obrotu spółek po opodatkowaniu nieznacznie wzrosła (w budownictwie o 0,9%), przy 1,5% spadku wysokości wskaźnika poziomu kosztów. Co i tak było lepszym wynikiem w stosunku do kryzysowego i nierentownego 2012 roku. Firmy wyciągnęły wnioski z lat poprzednich i obecnie rozsądniej podchodzą do nowych przedsięwzięć, szczególnie w przypadku przygotowywania wycen zleceń. Autorzy raportu przewidują, że w 2014. r. zaowocuje to nieco zdrowszym rozłożeniem ryzyk a przez to lepszymi wynikami firm budowlanych.

Ceny usług budowlanych
Dotychczasowa kiepska sytuacja finansowa przedsiębiorstw miała także przełożenie na spadek cen oferowanych usług budowlanych. Wiele firm drastycznie obniżało ceny, co w konsekwencji pogorszyło sytuację wielu przedsiębiorstw. Według statystyk, indeks cen produkcji budowlano-montażowej spadł o 1,8%. Sytuacja ta, wraz z niskimi stopami procentowymi, pozwoliła sektorowi prywatnemu na rozpoczęcie nowych inwestycji. Widać to szczególnie w segmencie niemieszkaniowym – powstają nowe biurowce, hotele oraz zakłady przemysłowe.

Budownictwo mieszkaniowe i infrastrukturalne
Cieszący się dużą popularnością rządowy program wspierania zakupu pierwszego mieszkania „Mieszkanie dla młodych” oraz zapowiadana współpraca z sektorem publicznym w związku z Funduszem Mieszkań na Wynajem ożywiły deweloperów. Całkiem dobrze wygląda też przyszłość inwestycji infrastrukturalnych. Budownictwo kolejowe wchodzi w okres intensywnego kończenia projektów z poprzedniego budżetu unijnego, w przypadku projektów drogowych ogłoszono natomiast szereg nowych przetargów, które czekają na rozstrzygnięcie. Specjaliści przewidują, że środki unijne wspomogą także niebawem obiekty kubaturowe użyteczności publicznej czy też inwestycje o charakterze hydrotechnicznym.

Źródło (tekst i wykresy): PMR

16.05.2014 r.