logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Jednym z laureatów I edycji międzynarodowego konkursu VELUX International Design Award 2014 została Aleksandra Błoch, studentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego i Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jury wyróżniło jej innowacyjny projekt rolety z wykorzystaniem grafenu, zatytułowany „SMART DOTS - Inteligentne kropki”.

Zadanie pierwszego konkursu VELUX International Design Award 2014 (VIDA) polegało na zaprojektowaniu rolety przyszłości. Projekty były oceniane przez jury na podstawie takich kryteriów jak: innowacja, poprawa jakości życia, zastosowanie ekologicznych rozwiązań oraz potencjał rynkowy. Swoje pomysły zaprezentowali studenci szkół wzornictwa z przeszło 20 europejskich krajów, m.in. z Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Polski i Węgier. Zgłoszone projekty były bardzo ciekawe i różnorodne, tak więc jury w składzie: Peter Zec z Niemiec, duńsko-włoski duet projektantów GamFratesi oraz holenderska projektantka i architekt Petra Blaisse, miało spore trudności z wyłonieniem faworyta.


Prezentacja prac konkursowych

Nagrodę główną (6 tys. euro) za projekt „Ferro Fluid Scales” (Ferrofluidalne Panele) otrzymała Hyunjeong Kim z Berlińskiego Uniwersytetu Sztuki. Najważniejszym aspektem tego projektu jest działanie rolety wskutek zmian organicznych Ferrofluidu w szklanych panelach lub profilach. Drugą nagrodę (2,5 tys. euro) przyznano: Iris van den Brink i Anneloes de Koff z Uniwersytetu Technologicznego w Delft w Holandii za projekt "The Swipe" (Przesunięcie). W tym przypadku projekt rolety łączy estetyczną formę i wygodę ze sterowaniem za pomocą aplikacji mobilnej. Dodatkowo jurorzy wyróżnili pięć projektów, w tym pracę „SMART DOTS - Inteligentne kropki” Aleksandry Błoch z łódzkiej ASP. Ceremonia wręczenia nagród w I edycji konkursu VELUX International Design Award odbyła się 22 maja 2014 roku, w Akademii Wzornictwa w Eindhoven w Holandii. Podczas uroczystości wszyscy finaliści zaprezentowali prototypy swoich projektów.

Roleta przyszłości z grafenu
Zaprojektowana przez Aleksandrę Błoch roleta do okien dachowych to rozwiązanie wybiegające w przyszłość. Roleta skonstruowana jest bowiem z cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu, która działa jak ogniwo słoneczne pozwala przyciemniać światło o różnej sile natężenia. „Moim celem było uproszczenie rolety, jak tylko to możliwe. Chciałam uniknąć dodatkowych i osobnych jej części, aby utrzymać ryzyko zniszczenia na minimalnym poziomie i ograniczyć problemy podczas mycia okien” – wyjaśnia Aleksandra Błoch. Dzięki „SMART DOTS” roleta jest zintegrowana z oknem bez żadnych dodatkowych elementów.

Na czym dokładnie polega koncepcja „SMART DOTS”? To innowacyjna roleta, którą tworzy się poprzez nakładanie na szybę cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu, czyli materiału składającego się z atomów węgla. Roleta taka zawiera wiele kropek, których rozmiar można zmieniać za pomocą panelu dotykowego, tworząc tym samym efekt przyciemnienia od 0 do 100 proc. Instalacja jest szybka, a sama roleta może występować w różnych kolorach. Grafen działa jak ogniwo słoneczne, dlatego też roleta nie potrzebuje dodatkowego źródła energii. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Relacja z uroczystości wręczenia nagród VIDA 2014, z wypowiedziami laureatów i członków jury:
- https://www.youtube.com/watch?v=ePBhAKBzYsA
- https://www.youtube.com/watch?v=NEOBacYMTUw

Zdjęcia: Velux

02.06.2014 r.