inż. Andrzej Nowacki, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Inżynierii Materiałów Budowlanych
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
DOI: 10.15199/33.2018.09.01
Posadzki przemysłowe stanowią wierzchnią warstwę podłóg narażonych na duże obciążenia użytkowe. Najczęściej wykonywane są z betonu utwardzonego powierzchniowo preparatem proszkowym oraz z żywic polimerowych. W celu ich wykonania, w obu przypadkach konieczne jest najpierw wykonanie podkładu betonowego o podobnej wytrzymałości. Podkład pod posadzki betonowe modyfikowany jest w kilka godzin po wylaniu i wstępnym wyrównaniu przez posypywanie suchym preparatem utwardzającym, zwykle w dwóch partiach, i wielokrotne zacieranie [1].
Literatura
[1] Nowacki Andrzej. 2014.Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych. Część B. Roboty wykończeniowe. Zeszyt 8. Posadzki betonowe utwardzone powierzchniowo preparatami proszkowymi. Warszawa. ITB.
[2] PN-EN 13813:2003 Podkłady podłogowe oraz materiały do ich wykonania – Materiały – Właściwości i wymagania.
[3] SokalskaAnna, Zbigniew Ściślewski,Marian Suchan, Teresa Możaryn, Andrzej Nowacki. 2018.Warunki TechniczneWykonania i Odbioru Robót Budowlanych. Część B. Roboty wykończeniowe. Zeszyt 3. Posadzki mineralne i żywiczne. Warszawa. ITB.
Przyjęto do druku: 20.08.2018 r.
Materiały Budowlane 09/2018, strona 2-3 (spis treści >>)