logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

Definicje i określenia dotyczące wentylacji, przewiewu i drenażu

Jedną z podstawowych informacji, jakie pomagają zrozumieć procesy zachodzące w dachach, jest fakt, że tam gdzie jest powietrze, tam jest również wilgoć. Dotyczy to szczególnie strefy umiarkowanej, w tym Polski, gdzie klimat jest wyjątkowo zmienny. Zmienność temperatury sprzyja powstawaniu skroplin. Obserwując budowę dachów i ścian, zauważyłem, że chociaż jest to wiedza podstawowa, nie jest powszechna. W ostatnim okresie pojawia się wiele informacji, których autorzy nie do końca rozumieją działanie szczelin, pustek (itp.) w zewnętrznych przegrodach budowlanych. W związku z tym w artykule przypomnę to, co warto wiedzieć o wentylacji, przewiewie oraz drenażu w ścianach i dachach.

Czytaj więcej...

Zmiany w zaleceniach minimalnego kąta nachylenia dachów krytych blachami profilowanymi

W numerze 6miesięcznika „Materiały Budowlane” z 2012 r. [1] została zamieszczona propozycja zasad układania pokryć z blach profilowanych opracowana przez członków Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych (SITPMB).W ramach tej pracy przygotowano zalecenia dotyczące doboru stopnia szczelności warstw wstępnego krycia, uszczelniających pokrycia z blachodachówek. Temat ten był kontynuowany w artykułach publikowanych w „Materiałach Budowlanych” w latach 2014 – 2015. Powodem częstego poruszania tej problematyki był wyraźny, wieloletni brak prawidłowych informacji dotyczących wpływu kąta nachylenia dachu na technikę układania pokryć z blach profilowanych, wśród których w tamtych latach najczęściej stosowano blachodachówki. Żaden z wielu polskich producentów i importerów tych materiałów pokryciowych nie podawał pełnej informacji na ten temat. 

Czytaj więcej...

Zasady doboru połączeń poprzecznych blach arkuszowych zgodnie z Wytycznymi Dekarskimi

W lipcowym numerze „Materiałów Budowlanych” [1] opisałem skutki wadliwego doboru i wykonania paroizolacji w jednopowłokowych dachach z blach fałdowych. Te podstawowe i często powtarzane błędy są powodem powstawania skroplin i stałych ich wycieków nie tylko na basenach, w piekarniach czy innych budynkach o dużej wilgotności wewnętrznej. Skropliny pod opisywanym w [1] systemem dachowym pojawiają się również w halach sportowych oraz w dużych halach sklepowych. W tego typu obiektach, z dachami o dużej powierzchni krytych blachami niesamonośnymi powtarzany jest jeszcze inny błąd dotyczący połączeń arkuszy blachy. 

Czytaj więcej...

Paroizolacja w jednopowłokowych dachach z blach fałdowych

Od kilkudziesięciu lat bardzo popularnymi konstrukcjami dachowymi stosowanymi w halach produkcyjnych, magazynowych, sklepowych, sportowych itp. są jednopowłokowe dachy płaskie wykonane ze stalowych blach trapezowych z ułożoną na nich termoizolacją i pokryciem. Popularność ta wynika m.in. z możliwości uzyskania dużej rozpiętości przęseł i szybkości montażu. Konstrukcje te, z powodów ekonomicznych, są jednak wykonywane z zastosowaniem uproszczonych systemów materiałowych, co powoduje, że nie wszędzie się sprawdzają. Dotyczy to przede wszystkim budynków o dużej wilgotności wewnętrznej wynikającej z ich przeznaczenia, czyli basenów, hal sportowych, piekarni, browarów itp. 

Czytaj więcej...

Interpretacja zacieków a rzeczywistość

Bardzo często przyczyną zacieków na suficie w nowym domu na ostatniej kondygnacji jest wyciek skroplonej pary wodnej, która łatwo powstaje w dachach budynków świeżo oddanych do użytkowania. Dotyczy to szczególnie rejonów Polski, gdzie klimat jest wyjątkowo zmienny.

Czytaj więcej...

Przykłady prawidłowo wykonanych okapów dachów pochyłych

Temat okapów dachów pochyłych poruszony w artykule zamieszczonym w miesięczniku „Materiały Budowlane” nr 4/2024 [1] należy kontynuować, ponieważ w wielu regionach Polski dekarze prawidłowo realizują ten ważny element każdego dachu. Jest to duża grupa wykonawców, chociaż większość z nich działa w zachodniej części naszego kraju. Uważam, że warto pokazać wersje dobrze wykonanych okapów i omówić różnice w nich występujące. Wbrew pozorom prawidłowych rozwiązań jest wiele.

Czytaj więcej...

Najczęściej popełniane błędy w dachach pochyłych dotyczą okapów

W poprzednim artykule na łamach MB [1] opisałem skutki braku wentylacji pokryć blaszanych. Zamieściłem w nim dwa zdjęcia wadliwych okapów jako przykłady pokazujące częste, ale nieprawidłowe sposoby wykonania tego ważnego elementu każdego dachu. Warto więc zastanowić się nad przyczyną częstego popełniania tego błędu w okresie ostatnich trzydziestu lat. Moim zdaniem uporczywe powtarzanie wadliwych rozwiązań, będących w jawnej sprzeczności z zaleceniami producentów i z dostępną literaturą, jest typowym przykładem konformizmu informacyjnego i normatywnego (eksperyment Ascha).

Czytaj więcej...