logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

AUTOKLAWIZOWNY BETON KOMÓRKOWY

Przegrody z betonu komórkowego na terenach objętych powodzią

We wrześniu 2024 r. wiele regionów Europy Środkowej zostało dotkniętych skutkami ekstremalnych warunków pogodowych, które spowodowały wyjątkowo intensywne opady deszczu i powodzie [1]. Trzydniowa suma opadów na stacjach meteorologicznych w rejonie Sudetów przekroczyła 400 mm, czyli zaledwie o 133 mm mniej niż średnia roczna suma opadów w Polsce w 2022 r. [2]. W wyniku powodzi zniszczonych zostało ok. 11 tys. budynków, a koszty odbudowy zniszczonej infrastruktury i budynków szacowane są na kwotę od kilku do kilkunastu miliardów złotych.

Czytaj więcej...

Producenci ABK na rzecz zrównoważonego budownictwa

Dla wsparcia zrównoważonego budownictwa producenci Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (ABK) określili Cele Zrównoważonego Rozwoju, na których realizację mają największy wpływ. W ten sposób określono, że producenci będą się koncentrować w szczególności na zadaniach wynikających z następujących Celów SDG:...

Czytaj więcej...

Walory dobrze przygotowanych narzędzi BIM

BIM, czyli Building Information Modeling to proces polegający na zarządzaniu informacjami za pomocą modelowania informacji o budynku. Zakłada m.in. projektowanie za pomocą narzędzi, które umożliwiają wymianę informacji o projektowanym obiekcie pomiędzy poszczególnymi branżami, a także odzwierciedlenie wybudowanego budynku w formie cyfrowej (tzw. cyfrowy bliźniak). W praktyce BIM oznacza efektywne i inteligentne wykorzystanie informacji (danych) w celu zoptymalizowania procesów projektowania i realizacji budowy. Modelowanie BIM powinno charakteryzować się konkretnymi cechami, które spowodują, że będzie nie tylko efektywne, ale również skuteczne oraz przyjazne i użyteczne [1 ÷ 3]. 

Czytaj więcej...

Wpływ sposobu obciążenia na nośność i morfologię uszkodzeń połączeń ścian wykonanych z ABK

W poprzednich artykułach opublikowanych na łamach miesięcznika „Materiały Budowlane” [1, 2] przedstawiono podstawy teoretyczne, zaprezentowano wyniki badań własnych, a także podjęto próbę opisu zachowania się połączeń klasycznych oraz zbrojonych z autoklawizowanego betonu komórkowego poddanych ścinaniu. Ze względu na złożoną pracę konstrukcji, połączenia poddane są nie tylko czystemu ścinaniu, ale także zginaniu i ściskaniu, dlatego też w Laboratorium Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej prowadzone są kompleksowe badania połączeń ścian w różnych schematach obciążenia, z użyciem różnych typów łączników. 

Czytaj więcej...

Jak długo można użytkować obiekty budowlane wykonane z autoklawizowanego betonu komórkowego?

Autoklawizowany Beton Komórkowy (ABK) od początku swojego istnienia jest postrzegany jako materiał ekologiczny i uniwersalny. Można go produkować z wykorzystaniem surowców wtórnych, jak np. technologie popiołowe [1], a także w tzw. cyklu zamkniętym, natomiast materiał pochodzący z rozbiórki domów w technologii ABK może być z powodzeniem ponownie wykorzystany w produkcji. Obecnie wielu producentów decyduje się na opracowanie deklaracji środowiskowych (EPD) swoich produktów.

Czytaj więcej...