mgr inż. Przemysław Borek, Pekabex S.A.
mgr inż. Anna Obrycka, Pekabex S.A.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ze względu na ściśle kontrolowany proces produkcji, elementy prefabrykowane, np. ściany, mają bardzo dobrą jakość wykonania niemożliwą do uzyskania w technologii tradycyjnej. Na etapie produkcji elementów prefabrykowanych, w szalunkach umieszczane są odpowiednie peszle, rury, przewody i akcesoria, np. puszki elektroinstalacyjne. Po zmontowaniu konstrukcji instalatorzy wprowadzają okablowanie w przygotowane kanały oraz łączą całą instalację w rozdzielniach. Podczas procesu produkcji elementy są również odpowiednio przygotowane do wykonania instalacji sanitarnych. Najczęściej robione są wówczas otwory i lokalne wybrania w elementach, służące do prowadzenia instalacji zarówno w pionach, jak i rozprowadzenia.
Po wyjęciu z formy elementy trafiają do osobnej hali, w której dopracowywana jest elewacja, robione wyprawki oraz wstawiane okna dostarczone przez klienta. Proces produkcji prefabrykatu pozwala na zastosowanie dowolnych technik wykończenia elementów ściennych. Bardzo dobrej jakości faktura i tekstura elewacyjna wykonywane są w zakładzie prefabrykacji w ściśle kontrolowanym środowisku, a więc bez ryzyka utraty jakości lub wadliwego wykonania.
Budynki na osiedlu Ja_Sielska w Poznaniu powstały w ekspresowym tempie, które nie jest do osiągnięcia w przypadku budownictwa tradycyjnego. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowano w połowie czerwca. Na przełomie czerwca i lipca powstała hala garażowa z elementów prefabrykowanych, a już w sierpniu Pekabex rozpoczął stawianie ścian parteru jednego z budynków. Każde kolejne piętro powstawało w osiem dni roboczych.
Materiały Budowlane 9/2019, strona 22-23 (spis treści >>)