mgr inż. Sławomir Gąsiorowski, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zastosowanie tynków wapiennych jako materiału wykończeniowego ścian jest odpowiednim rozwiązaniem zarówno dla przyszłych posiadaczy domu, jak i mieszkania. W tym drugim przypadku godzi interesy zarówno dewelopera, jak i kupującego. Dla dewelopera tynki cementowo-wapienne i wapienno-cementowe są rozwiązaniem sprawdzonym od przeszło stu lat, przy czym jest to rozwiązanie, które dobrze sprawdza się zarówno na dużych, jak i małych inwestycjach. Łatwość i sprawność wykonania tynków z wapnem z fabrycznych mieszanek gwarantuje ukończenie inwestycji w zakładanym czasie. Dla właściciela mieszkania korzyścią z zastosowania tynków wapiennych jest to, że ich trwałość ocenia się na przeszło 50 lat, a ponadto charakteryzują się one dużą odpornością na korozję biologiczną. Dla dewelopera poszukującego zmniejszenia kosztów inwestycji, zastosowanie tradycyjnych tynków dwu- lub trzywarstwowych jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Koszt materiałów (cement, wapno, piasek) jest znacznie mniejszy niż koszt tynków cementowo-wapiennych z tzw. worka.
Tynki zawierające wapno są jedynymi, w których występuje samozabliźnianie się mikropęknięć. Uniwersalność tynków cementowo-wapiennych, to możliwość stosowania ich zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, w pomieszczeniach suchych (pokoje, salony, klatki schodowe, piwnice, garaże) lub o dużej wilgotności (kuchnia, łazienka, pralnia).
Materiały Budowlane 11/2019, strona 20-21 (spis treści >>)