dr inż. Tomasz Baran, Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie;
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zmniejszenie emisji gazów i pyłów oraz ilości odpadów z przemysłowych procesów technologicznych jest podstawowym celem strategii zrównoważonego rozwoju. Korzystna ekologicznie relacja pomiędzy procesami wytwórczymi a stanem środowiska naturalnego musi być związana z ograniczeniem i ścisłą kontrolą emisji szkodliwych składników z procesów produkcji oraz wyrobów. Skala emisji składników szkodliwych z procesów produkcji obejmuje „wytwarzanie” odpadów, emisję gazów i pyłów do atmosfery oraz ścieków do gleby i wód. Oddziaływanie wyrobów związane jest z emisją z nich szkodliwych składników oraz wynika z cech użytkowych wyrobu kształtujących jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.
Wymienione szkodliwe oddziaływania procesów produkcji i wyrobów na człowieka oraz środowisko można skutecznie kształtować przez rozwój nowoczesnych, ekologicznych technologii
oraz kontrolę cech użytkowych wyrobów związanych z oddziaływaniem na środowisko. Skuteczność takich działań umożliwiają zintegrowane w skali światowej i regionalnej przepisy oraz wymagania dotyczące ochrony środowiska. W przypadku emisji gazów i pyłów funkcjonują już restrykcyjne dokumenty dotyczące jej ograniczenia [3, 4]. Natomiast jeśli chodzi o wyroby, to w normach przedmiotowych i dokumentach technicznych uwzględnia się nowe wymagania dotyczące bezpiecznego użytkowania, w tym oddziaływania szkodliwych składników (jest to podstawa zharmonizowanych norm na wyroby ze znakiem CE).
Materiały Budowlane 12/2019, strona 4-7 (spis treści >>)