logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Osiągnięcia architektury betonowej wiązane są głównie z dorobkiem budownictwa inżynieryjnego, obiektami monumentalnymi, wielkoprzestrzennymi i sakralnymi. Myśląc o wybitnych dziełach realizowanych z betonu, przywołujemy mosty Roberta Maillarta, biurowce Franka Lloyda Wrighta, hale sportowe i wieżowiec Pierre Luigi Nerviego.

dr hab. inż. arch. Jan Słyk, prof. PW, Politechnika Warszawska;Wydział Architektury;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osiągnięcia architektury betonowej wiązane są głównie z dorobkiem budownictwa inżynieryjnego, obiektami monumentalnymi, wielkoprzestrzennymi i sakralnymi. Myśląc o wybitnych dziełach realizowanych z betonu, przywołujemy mosty Roberta Maillarta, biurowce Franka Lloyda Wrighta, hale sportowe i wieżowiec Pierre Luigi Nerviego. Eksponowane żelbetowe konstrukcje potrzebne były do realizacji przekryć wielkich hal, bicia rekordów długości przęseł oraz do tworzenia niepowtarzalnych w nastroju wnętrz sakralnych. Mieszkalnictwo kojarzone jest z betonem rzadziej. Budynki mieszkalne nie wymagają bowiem ekspresyjnych form geometrycznych, którymi beton przemawia w innych typach budowli. Nie generują również finezyjnych rozwiązań strukturalnych, w których właściwości fizyczne betonu śrubowane są do granic możliwości.Mimo tego, to właśnie w obszarze budownictwa mieszkaniowego można znaleźć ciekawe przykłady myślenia innowacyjnego, które dotyczą zarówno cech betonu, jak i sposobów jego wykorzystania w architekturze.

czytaj więcej >>>

Materiały Budowlane 1/2020, strona 54-57 (spis treści >>)