logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Witold Bogusz, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu
dr hab. inż. Tomasz Godlewski, Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu
dr Stanisław Łukasik, Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Geotechniczne oddziaływanie obiektów (głębokie wykopy) realizowanych w przestrzeni podziemnej dużych aglomeracji było dotychczas badane metodą opisaną w Instrukcji ITB nr 376 z 2002 r. [27]. Ze względu na postęp technologiczny oraz realizację coraz bardziej złożonych inwestycji posadowionych często na głębokości poniżej 25mp.p.t., w skomplikowanych warunkach geotechnicznych oraz przy wielu ograniczeniach wynikających z istniejącej infrastruktury miejskiej, część zagadnień dotyczących oddziaływań geotechnicznych wymaga aktualizacji. Nowe ustalenia, wynikające z konieczności bardziej dokładnych (optymalizacja) analiz predykcji przemieszczeń przez zastosowanie metod numerycznych uwzględniających m.in. wpływ związany z odprężaniem dna wykopu, czy obserwowany wzrost sztywności gruntu z głębokością, wymagają redefinicji zapisów i postanowień w dotychczasowej Instrukcji [27].

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 2/2020, strona 22-27 (spis treści >>)