logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Jacek Biskupski, WestWind ENERGYPolska Sp. z o.o.;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektywy i wytyczne UE (szczególnie dyrektywa EPBD) wyraźnie wskazują, że od 2021 r. wszystkie nowe budynki w Europie powinny charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Oznacza to, że w skali roku energia pobrana jest równa energii oddanej/zużytej. W krajach UE spotykana jest ogólna definicja określająca nZEB jako budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, pokrytą w większości przez energię z OZE wykorzystywaną lokalnie. Definicja nearZEB (w języku polskim „niemal ZEB”) określa budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej mierzonej rocznym zapotrzebowaniem na energię pierwotną, w którym prawie wszystkie potrzeby energetyczne [1] są zredukowane ponad minimalne zapotrzebowanie (od 2017 r. – 95 kWh/m2r, a od 31 grudnia 2020 r. – 70 kWh/m2r). Niestety polska definicja nie jest precyzyjna i nie oddaje ducha „zerowego zbilansowania energii netto w skali roku”.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 3/2020, strona 32-34 (spis treści >>)