logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr Wiktor Jasiński, InstytutBadawczyDrógiMostów–FiliaWrocław
mgr inż. Ewa Mazurkiewicz, InstytutBadawczyDrógiMostów–FiliaWrocław
mgr inż. Małgorzata Gracyasz-Rybka, InstytutBadawczyDrógiMostów–FiliaWrocław
mgr inż. Wojciech Laska, Keim Farby Mineralne Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projektując i budując obiekty inżynierskie zwraca się uwagę przede wszystkim na aspekty związane z ich trwałością i wytrzymałością, a obecnie również walory estetyczne i architektoniczne oraz umiejętne wpisanie obiektu w otaczające środowisko [1, 2]. Coraz częściej wykorzystuje się beton architektoniczny, co eliminuje lub minimalizuje zabiegi wykończeniowe. Może on mieć idealnie gładką powierzchnię lub z widoczną warstwą strukturalną, nadawaną przez zastosowanie odpowiedniej matrycy, właściwego formowania lub zabiegów technologicznych [8].Wzwiązku z tym, że nie zawsze udaje się uzyskać oczekiwane efekty estetyczne (np. niejednolita barwa, odcień, zbyt duży kontrast), istnieje potrzeba stosowania odpowiedniej powłoki malarskiej, której użycie nie zaburzy naturalnego wyglądu betonu, a jednocześnie doprowadzi do ujednolicenia kolorystyki powierzchni przy jednoczesnym zapewnieniu jej dodatkowej ochrony.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 4/2020, strona 47-48 (spis treści >>)