logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Roczne kontrole okresowe a koronawirus

Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 z późn.zm.), obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych,
spalinowych i wentylacyjnych).

Kontrole stanu technicznego instalacji

budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.), kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznej mogą przeprowadzać osoby posiadające  uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności (tj. uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych), natomiast na podstawie art. 62 ust. 5 przedmiotowej ustawy – osoby posiadające kwalifikacje wymagane
przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych. Posiadanie uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi upoważnia również do sprawowania kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych (zob. art. 13 ust. 4 ustawy – Prawo budowlane).

Termomodernizacja

Ustawa – Prawo budowlane nie posługuje się pojęciem termomodernizacji. Ustawodawca w sposób szczególny uregulował zagadnienia robót  ociepleniowych, uzależniając obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę bądź dokonania zgłoszenia na typ robót od wysokości docieplanych budynków, a nie od grubości docieplenia.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 5/2020, strona 58 (spis treści >>)