mgr inż. Wojciech Laska, KEIM FARBYMINERALNE Sp. z o.o.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prefabrykacja zapewnia relatywnie stabilne warunki produkcji elementów betonowych, gwarantując większą jednorodność parametrów technicznych w porównaniu z betonowaniem na placu budowy. Pozwala również na osiągnięcie wyższego poziomu estetyki powierzchni betonu (faktury). Nie zawsze jednak jest w staniew100% sprostać wymaganiom dotyczącym jednolitej barwy (niejednokrotnie trudnym do precyzyjnego zdefiniowania). W takich przypadkach pomocne są półprzejrzyste farby mineralne.
Literatura
[1] Jasiński Wiktor, E. Mazurkiewicz, M. Gracyasz- Rybka, Wojciech Laska, 2020. „Właściwości ochronne półprzejrzystych farb dekoracyjnych do obiektów inżynierskich”. Materiały Budowlane 572 (4): 47 – 48.
[2] Jasiński Wiktor, E. Mazurkiewicz, M. Gracyasz- Rybka, Wojciech Laska. 2020. „Badania półprzejrzystych farb zolowo-krzemianowych stosowanych na betonowych i żelbetowych obiektach inżynierskich”. Builder Science.
[3] PN-EN ISO 7783-2 Farby i lakiery. Wyroby lakierowe i systemy powłokowe stosowane na zewnątrz na mury i beton. Część 2: Oznaczanie i klasyfikacja wpsółczynnika przenikania pary wodnej.
[4] ZUAT nr Z/2009-03-027 Zalecenia Instytutu Badawczego Dróg i Mostów Udzielania Aprobat Technicznych nt. Wyroby i systemu do ochrony powierzchniowej konstrukcji betonowych.
Materiały Budowlane 10/2020, strona 25-26 (spis treści >>)