logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Maciej Rokiel, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tynk to cienka (jedno- lub wielowarstwowa) wyprawa (powłoka) z zaprawy budowlanej wykonana na murze, spełniająca dwie podstawowe funkcje: ochronną i/lub dekoracyjną. Kryteriów klasyfikacji tynków jest kilka. Ze względu na miejsce zastosowania wyróżnić można: tyki zewnętrzne (bezpośrednio narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych) oraz wewnętrzne (stosowane w pomieszczeniach). Natomiast ze względu na spoiwo będą to m.in. tynki: wapienne; cementowe; gipsowe; gliniane; krzemianowe; na spoiwach organicznych (np. polimerowych) oraz na bazie kombinacji wybranych spoiw. Ze względu na funkcję wyróżniamy m.in. tynki: renowacyjne; tracone (odsalające, osuszające); zapobiegające kondensacji, itp. 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2020, strona 33 - 35 (spis treści >>)