dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska; Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego; Katedra Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Losy syfonu prowadzącego ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka” są interesującą częścią historii podziemnego budownictwa infrastrukturalnego w Polsce. Jest to bowiem przypadek pierwszego w kraju zastosowania kombajnu TBM (Tunel Boring Machine) do prac z użyciem metody tarczowej. W efekcie zbudowano pod Wisłą tunel techniczny z tubingów betonowych o średnicy zewnętrznej 5,35m, w którym umieszczono następnie dwa właściwe rurociągi przesyłowe z kompozytu GRP, średnicy 1600 mm każdy.
Literatura
[1] Abel T., D. Petrow-Ganew, Cezary Madryas. 2019. „Technologia „Direct Pipe” – nowe osiągnięcie inżynierii bez wykopowej”, rozdział w monografii: Szalbierz Z. (red.): Innowacje technologiczne w teorii i praktyce, s. 319 – 342, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej.
[2] Pfeff D. 2011. „Tried and tested many times”. Trenchless Technology Journal.
[3] „Stawiamy na rozwój”. 2020. Inżynieria Bez wykopowa 4 (80).
[4] Wilińska J. 2016. „Direct Pipe: pierwsze w Polsce zastosowanie technologii”. GDMT 5.
Materiały Budowlane 02/2021, strona 12-15 (spis treści >>)