logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Joanna Bogusławska-Kozłowska, Rzeczoznawca mykologiczny PSMB
dr inż. Jan Jeruzal, Akademia Kaliska w Kaliszu Wydział Politechniczny
dr hab. inż. Jacek Szer, prof. uczelni, Politechnika Łódzka; Katedra Fizyki Materiałów i Budownictwa Zrównoważonego

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpieczne użytkowanie obiektów budowlanych ma szczególne znaczenie w okresie od oddania do eksploatacji aż do rozbiórki. Stała troska właścicieli lub zarządców nieruchomości o stan techniczny obiektu oraz jego elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych gwarantuje bezpieczne użytkowanie. Badania obiektów mieszkalnych po wielu latach użytkowania wskazują jednak na bardzo zróżnicowany ich stan techniczny. Zasadnicza część badanych przez nas obiektów wykonanych przed 1950 r., to budynki o konstrukcji tradycyjnej – ściany ceramiczne z cegły pełnej, stropy belkowe drewniane, dach drewniany o konstrukcji ciesielskiej.

Literatura
[1] Commission of the European Communities: Biologicalparticles in indoor environment, Report No. 12, 1993.
[2] Jerominko Tomasz, Adam Rubnikowicz. „Ocena skuteczności działania instalacji wentylacji grawitacyjnej w piwnicach budynku mieszkalnego ………”.
[3] Krzysztofik B. 1992. Mikrobiologia powietrza. Warszawa. Wyd. PW.
[4] Piotrowska M., Z. Żakowska, J. Bogusławska- Kozłowska. 2001. „Liczba drobnoustrojów jako kryterium stanu zagrzybienia przegród budowlanych” VI Sympozjum PSMB Ochrona obiektów budowlanych przed korozją biologiczną i ogniem”. Wrocław – Szklarska Poręba.
[5] PN-83/B-03430:1983/Az3: 2000.Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania.
[6] Protokół nr 204Ł/2020 z okresowej kontroli przewodów kominowych – spalinowych – wentylacyjnych budynku mieszkalnego położonego w Łodzi, wykonanej 24.03.2020 r.
[7] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U. nr 75 poz. 609 z 2002r, z późniejszymi zmianami).
[8] Szer Jacek, Jan Jeruzal, Iwona Szer, Piotr Filipowicz. 2020. „Kontrole okresowe budynków – zalecenia, wymagania, problemy”.

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 04/2021, strona 78-81 (spis treści >>)