logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Płoński, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Inżynierii Elementów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na terenie Polski mamy własne bogate rozwiązania okien. Historia okna drewnianego w Polsce zapoczątkowana została przez proste konstrukcje okien krosnowych i włościańskich (podwójnych krosnowych). Następnie powstały okna polskie ościeżnicowe, a w okresie późniejszym krosnowe podwójnie szklone, skrzynkowe i półskrzynkowe, zespolone (tzw. szwedzkie) „standard” i „wzmocnione”, a jako ostatnie – jednoramowe, w tym jednoramowe systemu DJ-68/78/88 klejone warstwowo, drewniane jednoramowe z aluminiowymi nakładkami, czy najnowsze z wkładkami izolacyjnymi. Stosowano w nich przede wszystkimdrewno sosnowe, rzadziej dębowe i modrzewiowe (w bogatych domostwach, pałacach, dworkach).

  

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 08/2021, strona 30-32 (spis treści >>)