dr inż. Grzegorz Bajorek, prof. PRz, Politechnika Rzeszowska; Centrum Technologiczne Budownictwa Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
inż. Maciej Barć, Centrum Technologiczne Budownictwa Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
mgr inż. Sławomir Słonina, Centrum Technologiczne Budownictwa Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
mgr inż. Sabina Warchoł, Centrum Technologiczne Budownictwa Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jedną z najczęstszych wad wykonawczych betonowych posadzek przemysłowych, tuż po zarysowaniach i spękaniach, jest odspajanie się cienkich górnych warstw powierzchniowych. Dotyczy to w zasadzie posadzek zacieranych na gładko, a szczególnie utwardzanych powierzchniowo, a w przypadku zastosowania mieszanek napowietrzanych, ich wystąpienie jest niemal pewne. Największym problemem, a jednocześnie wyzwaniem dla wykonawców posadzek betonowych jest ustalenie momentu rozpoczęcia czynności związanych z wykończaniem powierzchni. Potrzebne jest do tego nie tylko doświadczenie wykonawcze, ale też intuicja. Pomocny może być również tzw. test buta polegający na ocenie głębokości odcisku profilu podeszwy w tężejącym betonie, ale interpretacja tego wyniku jest też związana z intuicją.
Materiały Budowlane 10/2021, strona 11-12 (spis treści >>)