logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Maciej Rokiel, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników PrzemysłuMateriałów Budowlanych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Prace renowacyjne to dość specyficzny rodzaj robót. Do ich wykonania podchodzić trzeba w sposób kompleksowy, na podstawie rozwiązania technologiczno- -materiałowego dotyczącego konkretnej sytuacji z uwzględnieniem konkretnych produktów lub przynajmniej, definiując techniczne wymagania (parametry i właściwości) stawiane produktom [1 ÷ 4]. Dużym problemem podnoszonym często przez inwestorów są koszty. Prace renowacyjne nie należą do tanich, ale skutki zaniechania ich wykonywania są często dużo bardziej kosztowne. Bardzo poważne i nieciekawe następstwa może mieć także zmiana opracowanej poprawnie technologii. Dzieje się tak na skutek żądań i nacisków inwestora, który liczy w tym miejscu na (pozorne) oszczędności, a często jest to niestety inwencja wykonawcy (cena). Na budowach nagminnie lekceważy się reżim technologiczny. Nie brakuje też niestety dokumentacji, na podstawie której nie da się poprawnie wykonać robót. 

Literatura
[1] Dettmering T, Kollmann H. Putze in Bausanierung und Denkmalpflege, DIN Deutsches Institut für Normung, 2012.
[2] Graefe. R. Kellersanierung. Ratgeber für die Praxis. Schaden erkennen, bewerten, sanieren. Rudolf Mueller Verlag 2014.
[3] RokielM. Renowacje obiektów budowlanych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót. wyd. II, Grupa Medium 2019.
[4] Rokiel M. Poradnik. Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo”, wyd. III, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
[5] WTA Merkblatt 4-6-14 Nachträgliches Abdichten erdberührter Bauteile.
[6] WTA Merkblatt 4-10-15 Injektionsverfahren mit zertifizierten Injektionsstoffen gegen kapillaren Feuchtetransport.
[7]WTAMerkblatt 4-11-16Messung desWassergehalts bzw. der Feuchte beimineralischenBaustoffen.
[8] Magott C, Rokiel M, Styrczula K. Przepony strukturalne i kurtynowe – zagadnienia praktyczne. –Monografia nr 8 – Ochrona budynków przed wilgocią i korozją biologiczną. PSMB,Wrocław2012.

 

Materiały Budowlane 05/2022, strona 9-12 (spis treści >>)