XXI Forum Termomodernizacja, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 5 października 2022 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane corocznie od 21 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów oraz przedstawicieli władz państwowych i banków. Tegoroczne Forum zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a wśród wielu patronów medialnych był miesięcznik „Materiały Budowlane”. W spotkaniu uczestniczyło 168 osób. Obradom Forum towarzyszyły stoiska informacyjne sponsorów.
Forum Termomodernizacja 2022 składało się z trzech sesji. Tematem przewodnim obrad, które otworzył Dariusz Heim – Prezes ZAE, była efektywność energetyczna kluczem do neutralności klimatycznej w budownictwie. Pierwszy prelegent – Tomasz Gałązka z Ministerstwa Rozwoju i Technologii omówił plany legislacyjne na lata 2022 – 2023, dotyczące efektywności energetycznej budynków.
Obrady Forum Termomodernizacja 2022 otworzył Dariusz Heim – Prezes ZAE. Prezydium od lewej: Kuba Szaruga, Viessmann Sp. z o.o.; Anna Piórkowska, KAPE S.A.; Jerzy Kwiatkowski, NAPE S.A.; Dariusz Heim, Prezes ZAE; Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW; Tomasz Gałązka, MRiT Fot. B.Wasiołkowska
Jeszcze w tym roku ma wejść w życie procedowana właśnie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (UCHEB), która jest jednym z kroków prowadzących do wdrożenia nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków2018/844/UE. Dokument ten rozszerzam.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku na wszystkie budynki i lokale mieszkalne nowo budowane oraz będące przedmiotem najmu i sprzedaży, obliguje władze do aktualizacji wymagań dotyczących ochrony cieplnej budynków, uściśla obowiązek kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz określa klasy energetyczne budynku. Do spełnienia wymagań dyrektywy EPBD konieczna jest również nowelizacja aktów wykonawczych do ustawy UCHEB, w tym w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków, a także uchwalenie rozporządzenia w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Mała nowelizacja rozporządzeń w sprawie metodologii oraz kontroli systemów ma być wprowadzona w najbliższym czasie. Tomasz Gałązka zwrócił uwagę, że procedowana obecnie w Radzie Unii Europejskiej nowelizacja dyrektywy EPBD, której projekt został przedstawiony w grudniu 2021 r., a uchwalenie spodziewane jest w połowie 2023 r., spowoduje konieczność zmiany większości aktów prawnych dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Obecnie trwają prace nad nową metodologią jej sporządzania, zakresem i formą świadectw CHEB oraz nowelizacją warunków technicznych dotyczących ochrony cieplnej budynków. Wprowadzenie w życie nowych regulacji spodziewane jest w okresie 6 miesięcy od uchwalenia procedowanej nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków – stwierdził Tomasz Gałązka.
Drugim prelegentem był Paweł Mirowski – Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” i efektywności energetycznej. W wystąpieniu zatytułowanym Oferta NFOŚiGW w zakresie przeciwdziałania skutkom kryzysu energetycznego przedstawił zasady finansowania do 2030 r. inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem sektora obiektów budowlanych oraz transformację energetyki w kierunku odnawialnych źródeł energii. Jak podkreślił prelegent, na poprawę efektywności energetycznej i transformację sektora energetycznego w Polsce przeznaczonych zostanie ok. 194 mld EUR ze środków UE oraz ETS w ramach programów React EU, KPO, Polityki Spójności, Funduszu Modernizacyjnego oraz Funduszu Transformacji Energetyki.
Jerzy Kwiatkowski, reprezentujący Narodową Agencję Poszanowania Energii S.A. przedstawił referat Nowelizacja dyrektywy EPBD – krok w kierunku neutralności klimatycznej, w którym omówił główne kierunki zmian w postanowieniach projektu nowelizacji dyrektywy EPBD z grudnia 2021 r. oraz wskazał związane z nimi przewidywane zmiany w polskich przepisach regulujących wymagania ochrony cieplnej budynków, metodę wyznaczania ich charakterystyki energetycznej wraz z formą jej prezentacji.
Następne wystąpienie Anny Piórkowskiej z Krajowej Agencji Poszanowania Energii dotyczyło projektu Up-stairs poświęconego promocji koncepcji One Stop Shop w procesie termomodernizacji budynków przez zrealizowanie pilotażowych projektów w pięciu krajach i rozpowszechnienie rezultatów na pozostałe kraje członkowskie.
Druga sesja, moderowana przez Wiceprezesa ZAE Arkadiusza Węglarza, dotyczyła zagadnień regulacyjnych, finansowania oraz ciekawych rozwiązań technologicznych prezentowanych przez przedstawicieli sponsorów Forum. Tomasz Makowski z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) omówił nowe zasady przyznawania premii termomodernizacyjnej i remontowej, związane z nowelizacją ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W jej wyniku zostanie m.in. zwiększona premia termomodernizacyjna z 16% obecnie do 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wypłacana z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR). Następnie Arkadiusz Węglarz (KAPE S.A.) zaprezentował aktualne wymagania dotyczące ochrony cieplnej budynków w wybranych krajach UE w kontekście wykonywanej obecnie ekspertyzy dotyczącej aktualizacji polskich Wymagań Technicznych.
Kolejny prelegent Piotr Krysik (KAPE S.A.) przedstawił propozycje zmian w metodologii sporządzania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw, proponowane w ramach ekspertyzy wykonywanej obecnie we współpracy z Narodową Agencją Poszanowania Energii (NAPE). Natomiast Sebastian Genc (Gazuno Langowski Sp.J.) omówił technologię ograniczenia zużycia energii w budownictwie i przemyśle na bazie układów hybrydowych gazowe pompy ciepła – kotłownie, a Andrzej Czerniawski (Proplast Sp. z o.o.) – wprowadzane na polski rynek panele PVT oraz zalety mikroinwertera IQ7. Prezentacja Bartłomieja Wasiuka (Polenergia Fotowoltaika S.A.) dotyczyła instalacji PV, usług związanych z przygotowaniem inwestycji oraz jej eksploatacją, z elastycznym sposobem finansowania. Oferta skierowana jest zarówno do inwestorów indywidualnych, jak również przedsiębiorców MŚP i Mid-cap.
Marek Szczepański (BOŚ) zaprezentował nową ofertę finansowania przygotowania inwestycji w ramach uruchamianej w banku inicjatywy ELENA, która obejmuje duży zakres inwestycji związanych z budownictwem, OZE, magazynami energii, budową i modernizacją systemów ciepłowniczych i oświetleniem ulicznym. Skierował również ofertę do audytorów energetycznych i firm doradczych dotyczącą ubiegania się o status doradcy Banku Ochrony Środowiska w projekcie ELENA.
Trzecia sesja moderowana przez Andrzeja Wiszniewskiego zawierała prezentacje projektów realizowanych obecnie przez NAPE w ramach programu UE – Horyzont2020. Założenia oraz aktualny stan prac w projekcie RINNO, dotyczącym kompleksowego podejścia do procesu termomodernizacji omówił Adrian Chmielewski, a rezultaty projektu RENEISSANCE, poświęconego opracowaniu modeli biznesowych, narzędzi informatycznych wspomagających procesy decyzyjne oraz proces inwestycyjny – Andrzej Rajkiewicz.
Bartłomiej Krawczyk (Danfoss Poland Sp. z o.o.) przedstawił zastosowanie inteligentnego oprogramowania LEANHEAT Building do optymalizacji zużycia ciepła w budynkach, a Piotr Pawlak (Rockwool Polska Sp. z o.o.) zapowiedział reaktywację oferowanego przez firmę oprogramowania Build Desk Energy Audit 3 oraz przewidywane warunki korzystania z programu. W ostatnim wystąpieniu Michał Strzeszewski (SANKOM Sp. z o.o.) zaprezentował nowe funkcjonalności oprogramowania serii Audytor.
Swoją ofertę zaprezentowali też sponsorzy Forum: Gazuno; Proplast Sp. z o.o.; Polenergia Fotowoltaika S.A.; Danfoss Poland Sp. z o.o.; Rockwool Polska Sp. z o.o. oraz SANKOM Sp. z o.o.
Forum Termomodernizacja 2022 zakończyło losowanie upominków dla uczestników. Rozlosowano 3 licencje oprogramowania Audytor Set ufundowane przez firmę SANKOM Sp. z o.o. oraz zestaw licencji na 3 programy CERTO ufundowane przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska reprezentowaną przez jej Prezesa Jerzego Żurawskiego.
Andrzej Wiszniewski
Materiały Budowlane 11/2022, strona 230-231 (spis treści >>)