logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W drugim dniu 68. Krynickiej Konferencji Naukowej, która odbyła się 24 – 28.09.2023 r. na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, zorganizowana została specjalna Sesja Jubileuszowa poświęcona dziewięćdziesięcioleciu urodzin prof. Włodzimierza Starosolskiego. Laudację wygłosił prof. Łukasz Drobiec, a występ chóru Politechniki Śląskiej uświetnił uroczystość. W ramach Sesji Jubileuszowej odbyło się również otwarte zebranie Sekcji Konstrukcji Betonowych KILiW PAN, podczas której referaty wygłosili: prof. Barbara Goszczyńska, prof. Michał Kanuff i prof. Tadeusz Urban.

Prof. Włodzimierz Starosolski z prof. Joanną Bzówką –
Dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej –
podczas Sesji Jubileuszowej

Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski urodził się 14 czerwca 1933 r. w Warszawie, gdzie spędził lata dziecięce, aż do rozpoczęcia powstania warszawskiego. Jego wczesna edukacja przypadła na okres okupacji – uczęszczał kolejno do szkół w Warszawie, Zakopanem i w Krakowie. Po wojnie mieszkał w Bytomiu, gdzie w 1951 r. zdał maturę. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego Politechniki Śląskiej. W 1956 r. uzyskał dyplom magistra inżyniera o specjalności mosty i budowle podziemne. Bezpośrednio po obronie pracy magisterskiej podjął pracę jako asystent w Katedrze Konstrukcji Żelbetowych i prawie jednocześnie jako projektant w BPPK „Koksoprojekt Zabrze”, w pracowni budowlanej w Gliwicach. Przeszedł kolejno przez wszystkie szczeble kariery akademickiej na macierzystym wydziale. W 1962 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych na podstawie pracy pt. „Studium belki sprężonej przy dowolnej zmienności kształtu i parametrów sprężania”, a w 1968 r. – stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa i konstrukcji betonowych, na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedłożonej rozprawy pt. „Z zagadnień płaskich stropów bezgłowicowych”. W 1986 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych, a od 1998 r. jest profesorem zwyczajnym na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W 2018 r. został uhonorowany godnością Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej.

W latach 1971 – 1991 prof. Włodzimierz Starosolski pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. nauki i współpracy z przemysłem w Instytucie Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, natomiast w latach 1994 – 2003 funkcję kierownika Katedry Konstrukcji Budowlanych. W czasie pracy na uczelni Jubilat prowadził badania i analizy naukowe, zajęcia dydaktyczne i angażował się w działalność organizacyjną i projektową.

Zainteresowania naukowe

Po ukończeniu studiów zainteresowania naukowe prof. Włodzimierza Starosolskiego, ukierunkowane przez prof. Stefana Kaufmana, skupiały się wokół zagadnień teorii i projektowania kablobetonowych elementów sprężonych, a przede wszystkim ciągłych belek sprężonych. Prace te zaowocowały artykułami w Archiwum Inżynierii Lądowej, a w krótkim czasie zostały uwieńczone doktoratem. Następnie prof. Włodzimierz Starosolski prowadził badania eksperymentalne belek sprężonych oraz ścian ceramicznych. Od 1964 r. przed-miotem zainteresowań Jubilata stały się konstrukcje płytowo-słupowe. Z tej dziedziny przygotował rozprawę habilitacyjną.

Od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku prof. Włodzimierz Starosolski prowadził badania doświadczalne i teoretyczne dotyczące prefabrykacji betonowej. W pierwszym okresie były to zagadnienia związane z konstrukcjami ścianowymi. Od połowy lat osiemdziesiątych zajmował się problemami konstrukcji szkieletowych, a przede wszystkim różnych typów połączeń. Profesor badał i analizował zachowanie się zespolonych stropów deskowych, a głównie strefę połączeń w takich stropach. W ostatnim czasie działalność naukowa Jubilata koncentrowała się na zagadnieniach modelowania obiektów przy komputerowym wspomaganiu projektowania.

Profesor Włodzimierz Starosolski jest autorem i współautorem 392 publikacji. Wydał 32 książki i 41 druków zwartych (nierecenzowanych). Wiele z nich doczekało się wznowień i wydań poprawionych. Spośród książek wymienić trzeba obszerną sześciotomową monografię „Konstrukcje żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych”, którą Profesor ciągle rozszerza i uzupełnia. Jest ponadto autorem i współautorem22 patentów i 5 wzorów użytkowych.

Jubilat wypromował 11 doktorów, recenzował 11 prac doktorskich, 7 prac habilitacyjnych, 7 wniosków profesorskich, 2 wnioski na stanowisko profesora nadzwyczajnego i jeden wniosek na stanowisko docenta.

Prof. Włodzimierz Starosolski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uzyskał również liczne medale i odznaki stowarzyszeń technicznych, w tym Medal PZITB im. prof. Stefana Kaufmana, swego promotora. Jubilat uzyskał 15 nagród ministra i 11 nagród rektora.

Prof. Łukasz Drobiec wygłasza laudację

Działalność inżynierska, stowarzyszeniowa i organizacyjna

W 1963 r. prof. Włodzimierz Starosolski uzyskał uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-inżynieryjnej, a w 1989 r. tytuł rzeczoznawcy budowlanego w specjalności konstrukcyjno- budowlanej w zakresie budownictwa powszechnego i betonowego. W ramach działalności inżynierskiej Jubilat współtworzył nowe systemy konstrukcyjne.

Od 1956 r. prof. Włodzimierz Starosolski jest członkiem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB).W tym czasie pełnił przez jedną kadencję funkcję prezesa Oddziału Gliwickiego oraz przez dwie kadencje wiceprezesa Zarządu Głównego PZITB. Od 1963 r. jest członkiem Komitetu Nauki PZITB, a od 1974 r. członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS), w tym dwie kadencje pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Oddziału Gliwickiego tej organizacji.

W 1974 r. prof. Włodzimierz Starosolski został członkiem Sekcji Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tej Sekcji, a od 1989 r. jest członkiem Komisji Inżynierii Budowlanej Oddziału PAN w Katowicach. W latach 1990 – 1996 był członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, a w latach 1994 – 2004 przewodniczącym Normalizacyjnej Komisji Problemowej 213 (obecnie Komitet Techniczny 213) ds. projektowania i wykonawstwa konstrukcji z betonu i konstrukcji zespolonych.

Profesor Włodzimierz Starosolski brał czynny udział w organizowaniu wielu konferencji. Należy podkreślić Jego ogromny wkład w rozwój corocznej konferencji Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji (WPPK).

Dorobek naukowo-projektowo-wdrożeniowy prof. Włodzimierza Starosolskiego jest olbrzymi. Każdy, kto miał jakąkolwiek styczność z konstrukcjami żelbetowymi, musiał się zetknąć z pracami Pana Profesora. Jubilat wciąż prowadzi szkolenia i kursy dla projektantów. Nigdy przy tym nie unika dyskusji, nawet na trudne tematy. Za cały dorobek, wytyczenie drogi, życzliwość i zainteresowanie problemami innych – dziękuję Mistrzu.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec

Materiały Budowlane 11/2023, strona 89-90 (spis treści >>)