dr inż. Marzena Kurpińska, Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
mgr inż. Rafał Ziółkowski, GOLDBECK Comfort Sp. zo.o.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Rozwój automatyzacji i robotyzacji oraz technologii betonu umożliwiają uzyskiwanie elementów o coraz większej wytrzymałości i lepszej jakości. Postęp w prefabrykacji betonowej sprawia, że nie ma materiału, który mógłby zastąpić beton w przypadku takich obiektów jak hale przemysłowe. Ponadto, w porównaniu z wieloma innymi materiałami budowlanymi jest produktem niskoemisyjnym. Należy podkreślić, że beton nadaje się do recyklingu i ponownego użycia, dlatego badania naukowe prowadzone w ostatnich latach skierowane są na wykorzystanie kruszyw pochodzących z recyklingu, np. elementów budowlanych pochodzących z rozbiórki.
Literatura
[1] Ajdukiewicz A, Mames J. Konstrukcje z betonu sprężonego, Polski Cement, Kraków 2004.
[2]Runkiewicz L, Sieczkowski J. Research and assessment of reinforced concrete roof tensile girders in exploited facilities. PrzeglądBud.BuildgingRev. 2018; 89: 41–46.
[3] Godycki Ćwirko T, Wesołowski M. Nośność na ścinanie belek żelbetowych osłabionych otworami; XLV Konferencja Naukowa PAN i PZiTB, Krynica 1999.
[4] Runkiewicz L. Technical Condition Assessment of a Post-Tensioned Reinforced Concrete Girders. Building Research Institute; Warsaw, Poland: 2018.
Materiały Budowlane 12/2023, strona 93-94 (spis treści >>)