logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników PrzemysłuMateriałów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W poprzednim artykule na łamach MB [1] opisałem skutki braku wentylacji pokryć blaszanych. Zamieściłem w nim dwa zdjęcia wadliwych okapów jako przykłady pokazujące częste, ale nieprawidłowe sposoby wykonania tego ważnego elementu każdego dachu. Warto więc zastanowić się nad przyczyną częstego popełniania tego błędu w okresie ostatnich trzydziestu lat. Moim zdaniem uporczywe powtarzanie wadliwych rozwiązań, będących w jawnej sprzeczności z zaleceniami producentów i z dostępną literaturą, jest typowym przykładem konformizmu informacyjnego i normatywnego (eksperyment Ascha). 

Literatura
[1] Patoka K. Błędne interpretacje skutków braku wentylacji pokryć blaszanych. Materiały Budowlane. 2024; 619 (3): 75 – 76
[2] Zeszyt 4 Wytycznych Dekarskich Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Warszawa 2020
[3] Technika i Detale. ABC systemu dachowego. Rupp Ceramika styczeń 2001.

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 4/2024, strona 72-74 (spis treści >>)