logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz, Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
dr n. prawnych Martyna Sługocka, , Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Nazewnictwo stosowane w praktyce przez inżynierów budownictwa odbiega często od definicji używanych na gruncie przepisów prawa. W Prawie budowlanym nie występuje pojęcie naprawy czy wzmocnienia. Zgodnie z art. 3 pkt 7 tej ustawy w definicji robót budowlanych mieści się budowa (rozumiana jako wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu), a także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu budowlanego oraz prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Każdorazowo konieczne jest zatem dokonanie oceny, czy konkretne roboty budowlane polegające na przywróceniu sprawności i funkcjonalności poszczególnym elementom konstrukcji (naprawa) lub nadaniu im nowych właściwości (wzmocnienienie) powinny być zakwalifikowane jako przebudowa czy remont obiektu budownictwa ogólnego. 

Materiały Budowlane 5/2024, strona 36-40 (spis treści >>)