logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Jadwiga Fangrat
mgr Anna Macińska

Consortium of European Building Control (CEBC), czyli Europejskie Konsorcjum Nadzoru Budowlanego to instytucja o charakterze paneuropejskim utworzona w 1989 r. Wśród państw założycieli znalazły się Belgia, Dania, Hiszpania, Holandia oraz Anglia. Konsorcjum, jako instytucja działająca pod auspicjami Komisji Europejskiej, funkcjonuje na podstawie dyrektyw i rozporządzeń unijnych i zrzesza organizacje członkowskie z krajów europejskich i stowarzyszonych krajów pozaeuropejskich. Obecnie jego członkami są krajowe instytucje nadzoru budowlanego, instytucje rządowe lub pokrewne zajmujące się legislacją z dziedziny bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w obszarze budownictwa, energii i zrównoważonego budownictwa. Wskład Konsorcjum wchodzi 26 krajów, w tymm.in. Francja, Niemcy, Włochy, Izrael oraz Stany Zjednoczone w charakterze obserwatora. Spotkania członków odbywają się dwa razy w roku – w maju oraz październiku.

* * *

CEBC działa na podstawie dyrektyw i rozporządzeń UE dotyczących budynków, materiałów budowlanych, norm budowlanych, zawodów i regulujących je przepisów, zrzeszając obecnie 38 członków z 26 krajów europejskich. Konsorcjum stanowi forum, które umożliwia spotkania i wymianę poglądów między podmiotami odpowiedzialnymi za prawo budowlane w krajach europejskich oraz tymi, które dokonują oceny technicznej i działają na rzecz zapewnienia zgodności. Obecnie uwaga CEBC skupiona jest przede wszystkim na problemach środowiskowych, wadach konstrukcji budowlanych oraz systemach nadzoru budowlanego w państwach europejskich.

Istnieją zasadnicze różnice w podejściu do nadzoru budowlanego w krajach tzw. starej i nowej Unii. W tych pierwszych przedmiotem kontroli jest nie tylko bezpieczeństwo budynków, ale również komfort ich użytkowania, np. cieplny, akustyczny. Ponadto działania kontrolne prowadzone są najczęściej nie przez organ administracji państwowej, lecz odpłatnie przez tzw. trzecią stronę, którą są kompetentne w danym obszarze, niezależne podmioty. Kraje europejskie różnią się również sposobem organizacji nadzoru budowlanego. Analiza tego zagadnienia będzie przedmiotem kolejnej publikacji, która ukaże się na łamach miesięcznika „Materiały Budowlane”.

Zamów dostęp do artykułu >>