logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Krzysztof Mrówczyński, Ekspert ds. Analiz Sektorowych Banku Pekao S.A.

Tego i ubiegłego roku producenci spoiw mineralnych nie mogą zaliczyć do udanych. Po okresie znakomitej koniunktury nastały dla branży chude lata – produkcja cementu, wapna i gipsu spadła do poziomów nienotowanych od lat.

Perspektywy rozwoju branży spoiw mineralnych
Silne pogorszenie warunków rynkowych nie wpłynęło zasadniczo na zmianę ogólnego pozytywnego obrazu branży spoiw mineralnych w Polsce. Kontrolowana w zdecydowanej większości przez kapitał zagraniczny i gruntownie zmodernizowana na przestrzeni ostatnich lat wydaje się być dobrze przygotowana na obecny kryzys. Duże udziały rynkowe poszczególnych podmiotów (a co za tym idzie większa swoboda w kształtowaniu polityki cenowej) oraz koncentracja na kilku obszarach działalności pozwala tym firmom na bezpieczne funkcjonowanie nawet w sytuacji znacznie ograniczonego popytu. Mimo to przedstawiciele branży dość mocno odczuwają negatywne skutki słabszej koniunktury, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, iż prawdopodobnie również nadchodzący rok będzie dla nich okresem dalszego wyczekiwania na poprawę sytuacji.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 10/2013, strona 3-4 (spis treści >>)