logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Tomasz Mazurek
mgr inż. Jarosław Organa

Obecnie nie ma jednoznacznie przyjętych zasad postępowania w przypadku powstawania zjawisk tzw. segregacji składników mieszanki betonowej. Każdy z możliwych sposobów złagodzenia lub całkowitego wyeliminowania tego zjawiska jest wart poznania i oceny technologicznych oraz ekonomicznych aspektów jego zastosowania. Mieszanka betonowa, aby mogła stać się samozagęszczalna, musi od momentu wyprodukowania w węźle betoniarskim do momentu zabudowania w prefabrykowanym elemencie spełnić trzy podstawowe warunki reologiczne: płynności; samoodpowietrzenia; stabilności.
Do oceny stopnia segregacji (stabilności) mieszanek SCC wykorzystano kryteria VSI (Visual Stability Index) wg ACI 237R-07 – Self-Consolidating Concrete. ACI Committee 237, technical committee document 237R-07. Wyróżnia się cztery klasy stabilności określane po jej badaniu testem rozpływu.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 11/2013, strona 105 (spis treści >>)