Realizacja budowy w technologii prefabrykacji betonowej znacznie różni się od budowania w tradycyjnej technologii, co związane jest m.in. z przeniesieniem zaangażowania nakładów pracy na wykonanie elementów składowych konstrukcji na wcześniejszy etap całego procesu powstawania budowli.
mgr inż. Tomasz Chyła COMFORT S.A.
dr inż. Grzegorz Adamczewski Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej
Autor do korespondencji : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
DOI: 10.15199/33.2018.03.30
Realizacja budowy w technologii prefabrykacji betonowej znacznie różni się od budowania w tradycyjnej technologii, co związane jest m.in. z przeniesieniem zaangażowania nakładów pracy na wykonanie elementów składowych konstrukcji na wcześniejszy etap całego procesu powstawania budowli. Elementy konstrukcji powstają w zakładzie prefabrykacji dużo wcześniej przed ich planowanym wbudowaniem, a następnie montowane są zgodnie z harmonogramem budowy. Pozwala to znacznie skrócić czas prac na placu budowy, co ma ogromne pozytywne znaczenie przede wszystkim dla inwestora i przyszłych użytkowników.
Literatura
[1] Adamus Łukasz. 2012. „Modelowanie informacji o budynku (BIM) podstawy teoretyczne”. Prace Instytutu Techniki Budowlanej – Kwartalnik 4 (164).
[2] Adamczewski Grzegorz, Tomasz Chyła, Bronisław Deskur ,Grzegorz Marzec, Adam Michalski, Marcin Łuczak, Bartosz Stasieńko. 2017. „Aspekty Techniczne Prefabrykacji betonowej w budownictwie ogólnym”. V Konferencja Stowarzyszenia Producentów Betonów: Prefabrykacja betonowa i beton komórkowy w nowoczesnym budownictwie. SBPB.
[3] Behaneck Marian. 2017. „BIM in precast concrete construction : First digital, then physical production and installation”. BFT International 11: 52 – 62.
[4] Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 20 listopada 2017 r. poz. 1579).
Otrzymano : 15.02.2018 r.
Materiały Budowlane 03/2018, str. 75-77 (spis treści >>)