logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Rutka, Neotherm Sp. z o.o. Sp. kom.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.01.05

Obecnie istnieje w Polsce kilkaset milionów metrów kwadratowych ścian z izolacją grubości ok. 5, czasem 8 cm, które nie spełniają wymagań ochrony cieplnej budynków. W tej sytuacji należy doprowadzić istniejące ocieplone budynki do poziomu wymagań prawnych dotyczących ochrony cieplnej i energooszczędności. Jest to możliwe do wykonania w dwojaki sposób: 1) demontaż istniejących ociepleń i ich utylizacja oraz wykonanie nowych izolacji grubości spełniającej docelowe wymagania; 2) ocieplenie istniejących ociepleń bez ich demontażu poprzez dołożenie brakującej grubości izolacji, tak by spełnić wymagania docelowe. Ze względu na bardzo wysokie koszty demontażu i utylizacji starych ociepleń, wiele wskazuje na to, że w najbliższych kilkunastu latach w naszym kraju rynek ocieplania ociepleń może być dużym obszarem termoizolacji, a może nawet dominującym.

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 1/2015, s. 19-22 (spis treści >>)