logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Małgorzata Głowacz, Instytut Techniki Budowlanej

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.02.15

Przechodzenie na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu surowców jest nieodzowne do realizacji inicjatywy na rzecz zasobooszczędności przewidzianej w ramach strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu [1, 2]. Podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorcy powinno być po pierwsze ograniczenie ilości powstających odpadów (reduce), pod drugie ponowne wykorzystanie (reuse) i po trzecie odzysk (recycling). W komunikacie Komisji do Parlamentu Europejskiego, Mapa drogowa [3] umacnia hierarchię postępowania z odpadami 3R (Reduce, Reuse, Recycle), zgodnie z którą większego znaczenia nabiorą zapobieganie, powtórne użycie i recykling, natomiast odzysk energii powinien ograniczyć się do materiałów niepodlegających recyklingowi, a składowaniemusi zostać praktycznie wyeliminowane (rysunek).

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 2/2015, s. 60 - 62 (spis treści >>)